Може ли едно министерство да глоби фирма, защото е спазила указания на друго министерство? Както се оказва, в България може, а в тази абсурдна ситуация попада „ВиК-Русе“.
Преди няколко дни Административен съд - Русе отмени финансова корекция за дружеството в размер малко над 1,8 млн. лева, наложена по договора за реконструкция и доизграждане на ВиК мрежи в кв. „Средна кула“ и кв. „Долапите“. Изпълнител по него беше обединение „Роан-Русе“, а стойността му - 36 155 909, 62 лева без ДДС.
Сега Управляващият орган по Оперативна програма „Околна среда“ (Министерство на околната среда и водите) си иска обратно 5% от тази сума, понеже „ВиК-Русе“ било записало в обявената от него обществена поръчка ограничително условие - ръководителят на екипа да е участвал при изпълнение на поне един проект за инфраструктурен обект, изпълнявани чрез прилагане на договорните условия на ФИДИК (Международната федерация на инженерите-консултанти).
Както посочва съдът, прилагането на стандартизираните общи условия на ФИДИК е задължително изискване в заповед на финансовото министерство от 2018 г. И „ВиК-Русе“ е нормативно задължено при възлагане на процесната обществена поръчка да приложи стандартния договор за инженеринг (проектиране и строителство), сключен при спазване на общите договорни условия, издадени от Международната федерация на инженерите-консултанти. По тази причина съдът не приема, че поставеното условие е ограничително и отменя наложената на „ВиК-Русе“ финансова корекция.
Решението на Административния съд в Русе може да се обжалва във Върховния административен съд и това вероятно ще бъде направено. Русенските магистрати се позовават на съдебната практика по аналогични казуси във ВАС, която е нееднозначна. Но всички министерства упорито обжалват такива решения до последна инстанция, така че и този спор най-вероятно ще приключи там.