В най-българския край на Румъния, където е началото на Българската държава - там ни отведе маршрутът на 27-ото издание на пътуващия семинар „По българските и възрожденски места в Румъния“, организиран от русенското читалище „Христо Ботев 1908“. В Констанца имахме среща с българката Иванка Унгуряну, която ни разказа историята на своя род по време на промените на границите на Северна и Южна Добруджа. Най-впечатляващо се оказа посещението ни в българската църква „Св. Никола“ в един от най-хубавите квартали на Констанца, близо до прочутото Казино над морския бряг. Църквата е построена през 1889 година, а в непосредствено до нея се издига и българското училище. През 1940 год. църквата е отнета от румънските власти и стенописите й са тотално заличени. Днес благодетел е реставрирал и възстановил всички стенописи, олтара и автентичния интериор на храма. Сега храмът е изключително красив и въздействащ, но за съжаление е собственост на румънската държава, защото България не проявява интерес да си го върне, макар в града и района да има много българи.
Следващият ден от нашия пътуващ семинар бе посветен на град Тулча. Там посетихме паметника на Г. С. Раковски, издигнат преди няколко години по инициатива на българското посолство в Букурещ. Запознахме се подробно с историята на града и неговото огромно значение за възрожденската ни история и дейците на освободителното ни движение.
Трите дни на пътуващия семинар отлетяха бързо, но в този район има още много българи и българска история, с които предстои да се запознаем.
Вяра Косева
секретар и почетен председател
на НЧ „Христо Ботев 1908“