Самолетите "Canadair" по преценка ще бъдат насочени към горещите точки и ще се включат в гасенето при първа възможност, посочи министърът.
В планината Славянка българските военни хеликоптери също продължават да участват в овладяването на ситуацията. За БТА директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) главен комисар Александър Джартов посочи, че все още няма достъп до всички фронтове.
„Независимо от това, че насочихме и хеликоптери, все още не можем да овладеем този пожар, защото е на голяма площ и достъпът е много труден“, коментира той към 17:00 часа днес.
Преди обяд днес в борбата с огъня са участвали и двата шведски самолета. В следобедните часове в гасенето са се включили два хеликоптера на Военновъздушните сили, които са пренасочени от пожара край симитлийското село Сенокос. В района е завалял и дъжд, но слабо и недостатъчно да загаси пожара, каза още гл. комисар Джартов.
Продължава да се работи и по гасенето на пожара, който възникна в четвъртък край Сенокос. Към момента и на двете места няма непосредствена опасност за населените места, посочи директорът на ГДПБЗН.
Пожарът в Сенокос до голяма степен е овладян, в планината Славянка обстановката остава сложна, съобщиха от Областната администрация - Благоевград.
Ограничен от всички страни е пожарът, който възникна вчера под връх Шаралия в Пирин планина, каза по-рано днес за БТА директорът на Национален парк „Пирин“ Росен Баненски. Екип на „Паркова охрана“ окопава пожара от всички страни, за да може огънят да бъде ограничен в територията, която вече е обхванал. На терен работят над 15 служители на парка още от сутринта, посочи Баненски.
Директорът на НП „Пирин“ каза, че теренът е изключително труден, има отвесни страни, а мястото, където е ударила вчера мълния, с е наклон над 45 градуса. Това е причина да разчитаме на нашите сили и средства, тъй като теренът е тежък, допълни той. Екипът ще остане да дежури до пълното погасяване на пожара, тъй като времето е много сухо, а във вътрешността на обхванатата от пожара територия все още има огнища, които горят, каза още Росен Баненски.
Българската армия продължава да оказва съдействие в борбата с овладяване на огнената стихия във всички критични точки в страната, увериха от Министерството на отбраната. По земя и от въздух, вчера и днес военнослужещи и техника от Сухопътните войски и Военновъздушните сили оказват помощ в гасенето на големите пожари в страната. Българската армия участва днес в овладяването на огъня в критичните точки на територията на област Благоевград, информират от министерството. Днес двата хеликоптера „Кугър“ и „Ми-17“ с екипаж от 24-та авиационна база Крумово гасят от въздух продължаващия пожар край село Сенокос, община Симитли.
От състава на Сухопътните войски група военнослужещи от гарнизон София – общо 21 военнослужещи и пет броя техника, от които 17 човека с три броя техника от Батальона за комуникационно-информационна поддръжка, двама души с една техника от 78-и батальон за осигуряване и двама души с една техника от 38-и батальон за ядрена, химическа и биологична защита и екология – Мусачево, участват в потушаването на големия горски пожар в планината Славянка на българо-гръцката граница. Те бяха пренасочени от село Кърпелево, община Струмяни, след като големият горски пожар там бе потушен, съобщиха също от МО.
В пограничния район продължават да се борят с огъня 18 военнослужещи с пет единици техника от Трети механизиран батальон на Трето бригадно командване – Благоевград. В района на селата Голешово и Петрово на терен са 39 военнослужещи с 10 броя техника. В борбата с огнената стихия вчера, 3 август, се включиха общо 56 военнослужещи с 11 броя техника от Сухопътните войски.
На 3 август, в 19:00 часа, хеликоптер „Кугър“ с екипажи от 24-та авиационна база – Крумово от състава на Военновъздушните сили бе пренасочен от село Църварица към пожара в труднодостъпната местност в планината Витоша над пернишкото село Чуйпетлово. Пожарът вече е локализиран.
От състава на Военновъздушните сили вчера, 3 август, двата хеликоптера изпълняваха задачи в районите на село Сенокос, община Симитли, област Благоевград, село Църварица, община Невестино, област Кюстендил и село Чуйпетлово, община Перник, област Перник. Участието им продължи близо 17 часа и 40 минути, като бяха направени общо 79 пуска и хвърлени над 108,8 тона вода.
България е в челната класация по горски пожари в Европа за 2024 г., втора след Кипър според Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS), съобщи изпълнителният директор на „Асоциация общински гори“ инж. Тихомир Томанов в информация, изпратена до медиите.