С музиката си искаме да покажем нашата цивилизация, каза пред БТА основателят на индонезийската група „Кабитбит“

С ритмите на „Кабитбит“ не продаваме традиционна музика, не продаваме нещо, което да прави хората щастливи, ние носим нашата цивилизация. Това каза пред БТА музикантът Алоел - основател на индонезийската група „Кабитбит“. Тази вечер формацията ще участва в откриващия концерт на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец.
Алоел отбеляза, че не търси популярност чрез песните си, като вместо това си поставя за цел да насочи вниманието на света към музиката на Индонезия. Много хора от моята страна нямат възможност да представят изпълненията си пред света, обясни той.
Според него музиката кара хората да постигат съгласие един с друг, да разрешават конфликти. Аз мога да ви накарам да заплачете, мога да ви накарам и да ме обикнете чрез изкуството, допълни той.
Песните на „Кабитбит“ са повлияни от традиционните ритми на остров Суматра, по-специално – провинцията Ачех, в Индонезия. За изпълненията си те използват инструменти, които са специфични за този регион. Сред тях са ударните инструменти – рапай и гендранг. Въпреки това Алоел посочва, че публиката не трябва да се фокусира върху инструмента, а върху музиката и нейната енергия.
„Знам, че някои хора искат да слушат музика и да разбират текста на дадената песен. С „Кабитбит“ не е така. Не е нужно да разбираш текста. Но ще намериш душата си с тази музика“, допълни основателят на групата.
„Кабитбит“ е формирана през 2014 г. Освен Алоел, който е басист и вокалист, станалите музиканти в нея са Фахмил (вокал), Раден (саксофон, флейта - seurune kale), Индра (ударни, перкусии), Апоен (перкусии - рапай и гендранг) и Виби (клавишни). На местния език името на групата означава „тържество“, посочват организаторите.
Международният джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ се открива тази вечер. На сцената в Боровец ще се качат музикантите от бигбенда на БНР, Васил Петров, Валерия Стоянова, „Кабитбит“ и португалската певица Лина Родригеш.