Област Ямбол е с едно от най-ниските нива на заболяемост от коклюш в страната, съобщи директорът на РЗИ - Ямбол д-р Радостина Калчева

В област Ямбол продължава прилагането на противоепидемични мерки срещу разпространението на коклюш, съобщи за БТА д-р Радостина Калчева, директор на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Ямбол. Те са на база нова заповед на служебния министър на здравеопазването д-р Галя Кондева, с която мерки се въвеждат за периода 1 август - 31 декември 2024 г.
Област Ямбол е с едно от най-ниските нива на заболяемост, съгласно данните за първите шест месеца на годината. В региона са регистрирани общо пет случая, като само в първите два пациентите са били хоспитализирани в университетска болница в Стара Загора, посочи директорът на РЗИ - Ямбол. Именно те са били без задължителна имунизация. Останалите три случая са минали при извънболнично лечение. „Като цяло нямаме тежко протичащи случаи на коклюш”, обобщи д-р Радостина Калчева.
На фона на нива от 33,25 случая на 100 000 души население, отчетени за страната като цяло, в област Ямбол показателят е 5,64 случая на 100 000 души население. Това е една от най-ниските стойности по региони. За сравнение, в Сливен е отчетена заболяемост от 12,94 на 100 000 души население. Данните са към 21 юли т.г., представени в доклад за ситуацията от главния държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.
Влизащите в сила от утре противоепидемични мерки отново касаят извършването на строг контрол върху задължителните имунизации, коментира д-р Калчева от РЗИ – Ямбол. Всички лични лекари максимално бързо и без отлагане следва да имунизират децата срещу коклюш, допълни тя. В детските заведения, а от 15 септември и в училищата, трябва да се провежда ежедневна проверка на деца и ученици за наличие на клинични симптоми за заразната болест. Ще се следи за наличие на хрема, кашлица, обрив, гласят още мерките.
Регионалната здравна инспекция в Ямбол ще продължи да организира и извършването на имунизации срещу коклюш по желание на бременни жени с документиран период на бременността между 27 и 36 гестационна седмица включително.