988 кърмаци с дължина от 37 километра иззети от бракониери на есетрови риби

Есетровите риби в Долен Дунав изчезват, а основната причина за това е бракониерството. Това се казва в доклад на българския клон на една от най-големите природозащитни организации в света WWF, дейно ангажирана с опазване на вида чрез зарибяване на Дунав и масови информационни кампании.
Докладът обобщава данни от януари 2016 до декември 2023 година и разглежда ситуацията в България, Румъния и Украйна. Само у нас през посочения период са иззети 988 кърмаци /потопени въжета с едни куки, които набождат рибата и тя няма шанс да се спаси/ с обща дължина от 37 километра. В огромната част от случаите обаче бракониерите, които са ги заложили, не са открити и попадат в графата на митичния неизвестен извършител. 
В България са установени 144 случая на незаконна дейност, свързана с бракониерство и търговия със защитени видове есетрови риби. Само 3 случая с есетрови екземпляри са регистрирани между 2016 и 2023 г.
Първата е голяма женска моруна, уловена на 19 февруари 2019 г. в силистренското село Айдемир. Двуметровият екземпляр с тегло 165 кг е уловен жив и е бил маркиран и пуснат обратно в дивата природа от WWF-България. 
Вторият случай е установен на 11 февруари 2020 г. край Свищов и е мъжка руска есетра с тегло 6,5 кг. Този екземпляр е отгледан в аквакултура и е използван като „стръв“ за женски есетри. За съжаление рибата е намерена мъртва.
Последният случай е с голяма мъжка моруна с тегло 100 кг, която е открита край град Козлодуй на 18 март 2020 г. Тъй като екземплярът е бил все още беше жив, е пуснат обратно в дивата природа.
Всички останали случаи се отнасят до конфискувани риболовни уреди, като не се съобщава за улов.
От публикуваните в доклада на WWF графики става ясно, че Русенска област не е сред водещите в инцидентите с есетрови риби. На първо място е област Враца с над 33% от констатираните случаи на бракониерскво и незаконна търговия с есетрови риби, следват областите Видин и Велико Търново, в които за регистрирани от 17 до 32% от нарушения, а в областите Русе, Силистра, Плевен и Монтана те са от 1 до 16%.