Остра съпротива среща инвестиционното намерение на фирма „Нетсолар“ ЕООД за изграждане на асфалтова база и бетонов възел в местността „Баламата“ в Червена вода. На общо събрание жители на селото са изготвили подписка с мотиви, която ще бъде изпратена до министъра на околната среда и водите, министъра на здравеопазването, министъра на земеделието и храните, директора на РИОСВ, областния управител на Русе, Общинския съвет, главния архитект, омбудсмана и РЗИ. Инициаторите на подписката заявяват, че са готови и да стигнат до по-крайни мерки, ако правата им да живеят в чиста околна среда не бъдат защитени.
Инвестиционното намерение предвижда изграждането на бетонов център, склад за бетонови елементи и мобилна производствена инсталация за асфалтобетонови смеси, съхранение на нефтопродукти и химически вещества на разстояние около 400 метра от къщите на селото.
За целта тежката техника по снабдяването на материали и изнасянето на готовата продукция (самосвали, циментовози, битумовози по над 40 тона) ще минава през цялото село.
Собственикът на „Нетсолар“ ЕООД - известният русенски предприемач Свилен Максимов, изрази пред „Утро“ изумлението си от неочакваната кампания срещу него. Той обясни, че той е само собственик на терена, който ще бъде отдаден под наем на друга фирма за изграждане на асфалтова база и бетонов възел. Според него районът е определен за индустриална зона и всички законови процедури са спазени, а замърсяване на въздуха не може да има.
„Някой подклажда страховете на хората. На този терен ще има и други наематели - производители на зеленчуци и овощари. Аз също живея в това село и съм объркан. Нормално ли е да си купиш имот, но да ти отнемат достъпа до него?“, заяви Максимов.
„Аз съм предприемач, откакто се помня. Създал съм „Нетуоркс България“, която миналата година беше успешно продадена на „Виваком“. Платих 6,5 млн. лв. данъци само през 2024 г. Тази инвестиция ще доведе само до ползи за селото - ще отвори работни места. Ще се запълнят дупките и ще се ремонтират окаяните улици на селото. Ще се изгради обходен път до икономическата зона. Ще стане едно наистина добро място за живеене, в което хората да искат да дойдат и да се заселят“, каза още Максимов.
Той поясни, че ще се предложи на държавата да изгради път, който да изкара движението от и за бъдещата икономическа зона от селото или това да се реализира съвместно с фирмата инвеститор.
Всъщност коренът на проблема, изглежда, се крие точно в нежеланието на някои да има движение на тежки камиони по улиците на селото. Конфликтът назря през пролетта, когато на две от улиците се появи знак забранителен знак за преминаване на автомобили над 10 т. Това са улици, които директно водят до тази промишлена зона и други производители, които се оказаха в невъзможност да изнасят продукцията си. По темата преди време пред Общинския съвет говори Евгени Велковски, собственик на зърнобаза в засегнатия район. Според него генезисът на проблема е, че на тази улица живеят 3-4 човека и няма кмет, когото да не са занимавали, за да спре движението там, защото си били купили имоти на село да живеели на чист въздух и на спокойствие. Срещу забраната за преминаване на камиони бе заведено и съдебно дело. То стигна до Върховния съд, който постанови, че поставянето на забранителните знаци е извършено законно. Дали то е целесъобразно обаче, е въпрос на гледна точка.