Пет имота дневно се купуват със заеми в Русе и областта

Въпреки че все повече икономисти говорят за имотен балон в България, желаещите да закупят жилище с помощта на заем не намаляват, а обратното - растат. През второто тримесечие на годината в Русенско с кредит са закупени над 400 имота. Като се има предвид, че периодът включва май - месецът с повече почивни дни около Великден и Гергьовден, математиката показва, че всеки работен ден са купувани средно по пет имота с кредит.
Ипотеките, сключвани при покупки на ново строителство, са 72 при само 58 за предходното тримесечие. 
Договорните, използвани при закупуване на съществуващо жилище с банков заем, са 332 - със 75 повече отколкото за предишните три месеца.
За разлика от предишни години, сега едва ли може да става въпрос за рефинансиране на стар дълг с нов, тъй като лихвите макар и бавно започнаха да се покачват и у нас и банките не са толкова склонни на отстъпки. става дума най-вече за замяна на един дългосрочен заем с плаваща лихва с друг с фиксирана, макар и малко по-висока. При очакваното присъединяване на България към Еврозоната, това може да се окаже правилното решение, тъй като лихвите в евро са по-високи. А и фиксирането на разходите по кредита прави бъдещето много по-прогнозируемо. Такива случаи обаче са изключително редки - българинът рядко се съгласява да плаща повече сега, за да си спести евентуален скок на разходите в бъдеще.
Бъдещето присъединяване към Еврозоната все по-често се сочи и като причина скатаните под дюшеци и сейфове не съвсем легално придобити левчета да се вадят и насочват към местата, където най-лесно могат да излязат на светло. Не е задължително да става въпрос за мръсни пари от престъпления. Недекларирането на доходи е масов спорт у нас и по всички оценки сивата икономика е над 30%. Не можеш обаче да отидеш с тези скътани пари накуп в банката и да поискаш да ги обърнеш в евро - трябва да обясниш откъде са. И един от начините е да закупиш недвижим имот. Купуваш го официално на цена по данъчна оценка, останалото броиш кеш и готово - едни 50 хил. евро са изпрани. Или пък се тегли кредит 150-200 хил. лева и вноските се плащат с готовите пари. 
Тези хватки продължават да държат имотите скъпи, като някои жилища се продават на абсурдни цени, равни на тези в курортните градчета на Испания и Италия. Покрай тази офанзива и нормалните продавачи се въздържат от сделки с надеждата да продадат по-скъпо в бъдеще. И балонът се надува, макар и да показва вече признаци на задържане - от началото на годината статистиката отчита намаление на цените с 0,9%. Годишният ръст обаче си остава висок - с 9,2%.