Кристина Иванова: Човек се опитва да решава проблемите по възможно най-трудния начин, а всъщност решението е просто

Първата група млади хора, герои в програмата „Армия на иновациите“, получиха дипломите си в на церемония в офиса на Българо-румънската търговско промишлена палата в  Русе.
„Армия на иновациите“ е глобална програма, създадена от д-р Аня-Карина Пал и води до решения, които средно имат около 3000% възвращаемост на инвестицията. Ползвана е от гиганти като „Гугъл“, „Интел“, „Еърбъс“ и „Форд“ и навсякъде е показала ефективността си.
В продължение на 10 седмици девет млади дипломанти получиха и изпълниха общо 1067 мисии (три пъти повече от минимума), под формата на различни игри, и научиха метод за иновации и намиране на решения с висока стойност на различни проблеми.
Те работиха за решаване на реални проблеми на хора от бизнеса и на възрастни хора от клуб на пенсионера. 
В този формат това са първите в света обучени млади хора в тази програма. Разговаряхме с двама от тях - Кристина Иванова, която беше най-голяма в групата и Пресиан Желазков - най-малкия участник в нея.

Кристина Иванова е завършила тази година АЕГ „Гео Милев“, а през септември ще започне обучението си в Американския университет в Благоевград, специалност „Бизнес и мениджмънт“.

- Избраната специалност в университета ли те подтикна към „Армията на иновациите“?
- Да, може да се каже. Аз попаднах на „Армията на иновациите“ покрай работата на моята майка, която се занимава в същата сфера и оттам нататък ми стана интересно да изучавам тази материя.
- С какво те заинтригува тя?
- Това е нещо ново и интересно, което не се е случвало. Реших, че би било много интересно да се запозная с този метод, да го изуча и евентуално запозная и други с него. 
- Какво всъщност представлява този метод?
- Това е иновативен начин, чрез който да се решават всякакви ежедневни и бизнес проблеми, каквито човек може да има в живота си.
- Може ли да дадем пример за решаване на такъв проблем?
- Да кажем, че една бизнес организация има нужда да подбере персонал, но още не е формулирала докрай критериите за подбор. Разработените от „Армията на иновациите“ карти, чрез интересните начини, по които са представени методите,
водят до креативни решения, за които човек не би се сетил по принцип
- Да обясним какви са тези карти?
- Това са около 50 карти, на които от едната страна е обяснен методът, изписан с думи. От другата страна има картинка, чрез която да се пресъздаде и визуализира самият метод. Това са няколко принципа. Един от тях „Направете нещата да се нагласят и да се движат“.
- Какво точно представлява този принцип - как да направим нещата така, че те да се нагласят и да се движат, как става това? 
- Зависи за какво става въпрос. 
- Да кажем, че имаме един магазин на добро място в града, но оборотът му не съответства на очакванията от това място - как можем да променим нещата там и да увеличим реализацията?
- Според принцип „Направи нещата да се нагласят или движат“ може например или да се промени мястото на магазина, или да се подходи по такъв начин към решаването на проблема, че оборотът на магазина и неговото място взаимно да се нагласят. Тоест или магазинът да се измести на място, където ще има повече клиенти, или по някакъв начин да се привлекат повече клиенти - с подобряване на асортимента, увеличаване на рекламата и т.н. 
- Какво ти даде „Армия на иновациите“?
- Помогна ми да започна да мисля по-творчески и по-критично. Ние бяхме първата група, на която изобщо някой преподава този метод.
Ние сме обучени и можем да бъдем обучители, но за целта трябва да завършим съответния курс
Сега мога само да прилагам този метод и да запознавам другите с него неформално.
- Има ли предприятия и фирми в Русе, в които този метод се прилага?
- Все още няма, но по време на обучението се срещнахме с хора от бизнеса. Оказа се, че този метод им е много интересен, че те биха били склонни той да се използва и съответно да възвърне първоначалната си парична инвестиция. Методът е в процес на проучване за интегриране в бизнеса и в този смисъл е перспективно програмата „Армия на иновациите“ да се усвоява .
- Може ли да кажем малко повече за самата програма „Армия на иновациите“? Ако това е една бизнес стратегия, кое е главното и различното в нея, кое допринася за тези фантастични резултати - 2000-3000% увеличение на обороти и икономически резултати. С какво се постигат тези огромни резултати?
- Самият принцип е базиран на основните човешки възприятия: действия, чувства, околна среда и всичко, което човек прави. По този начин са направени и самите карти, точно на тези измерения. Ако човек се запознае с тези карти и отиде да реши проблем на друг човек, реално се оказва, че
всичко, от което има нужда този човек, е написано на картите
 - Означава ли това, че се действа на принцип, подобен на „Бръсначът на Окам“ - че от множеството теории, които обясняват един и същ проблем еднакво добре, за предпочитане е най-простата, тази, която използва най-малко предположения. Идеята близка ли е до този принцип?
- Идеята е близка, само че тези решения по принцип хората не ги виждат.
- Защо не ги виждат?
- Не знам, това е много интересно. Човек се опитва да реши повечето проблеми по възможно най-трудния начин, а всъщност решението е просто.
- Колко колеги бяхте на този курс и какви са впечатленията ти от тях?
- Бяхме 9 човека и 
всички бяха изключително интелигентни, включително най-малкият участник
Той, освен че беше много умен и можеше да мисли като зрял човек, даваше много интересни примери, като свързваше всяко нещо или с нещо от политиката, или от историята и беше много интересно. Другите участници също бяха много умни и мислеха много креативно, но най-голямо впечатление ми направи най-малкият - Преско. 
- Как виждаш бъдещето си?
- Първо ще отида в университет, където се надявам да получа образованието, което искам - тоест уменията, които искам да придобия, свързани с бизнеса и мениджмънта. Наскоро станах съдружник във фирмата на майка ми и смятам да остана да работя там след завършването си. 
- С други думи виждаш бъдещето си в Русе?
- Със сигурност го виждам в България, независимо дали ще е точно в Русе или в друг град. Аз по принцип исках да уча в Австрия, но когато отидох в Американския университет в Благоевград, много ми хареса - образованието там е пак чужбинско, но е в България, затова се отказах. Може би има вариант да уча магистратура във Виена, но 
със сигурност ще се върна - ще се развивам, ще раста и ще правя бизнес тук
 - Коя посока на бизнеса ти е интересна?
- Консултантският бизнес, защото това е нещото, с което се занимава моята майка и аз реално съм виждала само това. Тя ме приобщи към този бизнес и той ми е интересен. Обичам да работя с хора и клиенти, в момента комуникирам с клиенти и ми е доста приятно, така че най-вероятно ще е в тази посока. 
- Ставало ли е дума какви са намеренията на другите участници в програмата, когато дойде време да се прави този избор - Русе, България или чужбина?
- Повечето искат да останат в България, макар да има и такива, които искат да се реализират в чужбина. 
- Това означава ли, че вашето поколение е по-скоро склонно да остане в България?
- Да, мога да съдя по съучениците си от Английската гимназия. Много малко хора от випуска кандидатстваха в чужбина, повечето кандидатстваха в София, Велико Търново, Пловдив... 
- Значи можем да очертаем една тенденция, че България се превръща в по-привлекателно място пред чужбина - и за обучение, и за реализация?
- Може би да. 

 

Пресиян Желязков: Учат, че има само един правилен отговор, а правилните отговори може да са много повече

Най-малкият участник в програмата е 13-годишният Пресиян Желязков, койно през септември ще бъде осмокласник в СОУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“. Интересува се от история и от политика, а чувството си за хумор демонстрира с репликата, придружена от усмивка: „Задавайте ми по-удобни въпроси, че ще ставам политик“.

- Как стигна ти до „Армията на иновациите“?
- Мама ме записа.
-А с какво те привлече тя, какво ти харесва в нея?
- Хареса ми, че ще ни учат на нови, практични и полемни неща, които ще ми бъдат от полза занапред.
- Отговори ли обучението на очакванията ти?
- Да.
- А на какво се научи?
- Научиха ме да разсъждавам по-добре и по-добре да мисля, бих казал. 
Сега вече всеки път, когато вляза в някой магазин или ресторант, си мисля как би могъл той да се направи по-добре
как да се опитимизира работата му, как да печели повече пари и да обслужва по-добре клиентите си.
- Можеш ли да дадеш пример? Влизаш в един магазин и си казваш: тези стелажи или тези стоки не са на подходящото място - така ли е?
- Точно така.
- Какво ти прави впечатление в магазините, какво би променил?
- По принцип аз виждам такива проблеми само в малките магазини, а в големите вериги всичко си е направено идеално за продаване. Защото най-важните неща са най-накрая, за да може да минеш, да видиш всичко и да си избереш.
- Това е търговската стратегия, както и тази с промоциите - важното е да влезеш за едно нещо в магазина и оттам нататък количката сама се пълни. А как е в малките магазинчета?
- Хората идват най-вече за зеленчуците, а те са изложени отвън. Това лишава човек от този преглед на магазина, при който би могъл да се сети, че му трябва и още нещо. 
- Дава ли ти „Армияга на иновациите“ допълнителна евереност още по-свободно да изразяваш мнение и да даваш препоръки?
- Определено. 
- Мислиш ли, че това може да ти помогне практически още сега - докато учиш?
- Да.
- Как?
- По принцип ни обясниха, че това развива креативността и аз забелязах това. 
- Такива курсове
развиват възможността да разгледаш един проблем от различни гледни точки
и да потърсиш различни решения на един проблем, които може би не са толкова очевидни. Така ли е?

- Ами да, понеже в училище ни учат, че има само един правилен отговор, а всъщност правилните отговори може да са много повече. 
- Има един принцип - „Бръсначът на Окам“, който гласи, че когато един проблем има много решения, е добре да се избира най-простото от тях. 
- Това е повод да кажа, че американците решили да измислят за астронавтите писалка, която да преодолее земното притегляне и да може да стои по някакъв начин, за да си водят записки. Похарчили милиони долари за нея. Руснаците решили проблема с един молив, който да се остри. Хората обикновено търсят много сложни решения, а пък най-ефективното е най-простото от тях. 
- Но понякога хората се тревожат да изказват подобни мнения, за да не изглеждат глупави и неуки. 
- Аз нямам такива притеснения.
- Ще продължаваш ли с „Армията на иновациите“? Защото това, доколкото разбирам, е цикъл, а не еднократно обучение. Искаш ли да продължиш там, интересно ли ти е?
- Интересно ми е, да. По принцип през септември месец ще правят още няколко обучения за тези, които са участвали. Който иска, може да се запише и аз мисля да се включа.