В последните седмици Община Русе хвърля много сили, за да ограничи движението с електрически зони. Гласувани бяха промени в Наредба 18 за обществения ред, така че нарушителите да бъдат глобявани, общинската полиция започна да спира фучащи през централния площад джигити, каза се и че има задържани возила. Тези мерки се оказаха неприложими, тъй като се оказа, че в наредбата липсва дефиниция на местата, където е забранено придвижването с електрическа тротинетка. И прокуратурата в Русе обжалва решението на общинския съвет.
Така че за налагането на глоби на тротинеткаджиите ще трябва да се почака, докато корекции в наредбата бъдат направени от Общинския съвет. А междувременно отрицателната сметка се натрупва, тъй като трябва да плаща обезщетения за водачите на електрически превозни средства, пострадали при срещите си с множеството проблемни участъци на общинските пътища и велоалеи.
Наскоро Районният съд в Русе осъди Общината да заплати 35 000 лева обезщетение на такъв водач на електрическа тротинетка, който отгоре на всичко се оказва неин служител. Той бил назначен с трудов договор от февруари 2022 г. длъжност „социален сътрудник“ в дейност „Комплексна оценка на потребностите на настанените в социални жилища лица/деца/семейства“. На 5 юли 2022 г. получил задача от общинската дирекция „Хуманитарни дейности“ да отнесе документи от работното си място в социалните жилища на ул. „Белмекен“ 31 до дирекцията на ул. „Черно море“ 2. След като оставил документите, връщайки се към работното си място, се придвижвал с личната си тротинетка по велоалеята на бул. „Цар Освободител“. Малко преди да стигне до кръговото кръстовище до областната дирекция на МВР, тротинетката попаднала в дупка. мъжът не можал да я овладее и паднал на платното, при което получил тежко счупване на десния крак.
Тъй като увреждането станало по време на работата му и в интерес на работодателя, инцидентът е признат за трудова злополука. Било проведено оперативно лечение в ортопедична клиника в Плевен. До 31 май м.г. в продължение на 350 дни пострадалият бил нетрудоспособен. Няколко дни по-късно, на 8 юни, с експертно заключение било констатирано, че кракът му все още не е възстановен. Продължавал да куца, кракът му се подувал, завинаги бил лишен от възможността да спортува и да упражнява физически труд.
Въз основа на тези факти съдът осъжда Община Русе да изплати на служителя си обезщетение от 35 000 лева плюс лихвата за две години, както и 2620,33 лв. за компенсиране на разходите по лечението.
Решението подлежи на въззивно обжалване пред Окръжния съд.