Временната комисия за дейността на Ивелин Михайлов и "Исторически парк" изслуша информация за проверката на дружеството, извършена от КФН

Временната парламентарна комисия за проверка на данни, свързани с дейността на Ивелин Михайлов и комплекс „Исторически парк“, изслуша Петър Джелепов, изпълняващ длъжността заместник-председател на Комисията за финансов надзор (КФН).
Поради неотложни ангажименти или отпуск на заседанието на комисията не се явиха министърът на вътрешните работи и главният секретар на МВР, председателят на ДАНС и директорът на Националната агенция по приходите. В секретното деловодство на Народното събране е постъпил доклад от ДАНС, съобщи Цвета Рангелова ("Възраждане"), председателстваща заседанието на комисията. 
На заседанието днес не присъства и изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов, който също беше поканен за изслушване. 
Изпълняващият длъжността заместник-председател на КФН Петър Джелепов представи резултатите от проверка, започнала по сигнал през 2019 година. Сигналът е за съмнение за осъществяване на инвестиционни предложения към широката публика в проекта „Исторически парк“.   
Проверката на Комисията е осъществена чрез преглед на общодостъпна информация към 2019 година. Установено е, че във видео в канала Together България в YouTube, публикувано на 1 март 2017 г., изпълнителният директор на „Исторически парк“ Ивелин Михайлов приканва към инвестиране в дружеството чрез закупуване на пакет акции, състоящ се от 200 броя на цена от 200 хиляди лева, обясни и.д. заместник-председател на КФН.
Към датата на проверка са били изтекли две години от извършване на нарушението, затова Комисията не е съставила акт по наличните съмнения, обясни той. 
Има вероятност на лицата, придобили от акциите на дружеството, да се предоставя заблуждаваща информация, че заплатената от тях стойност на акциите постъпва в дружеството за реализация на самия проект, а не по сметка на акционерите-прехвърлители, каза Петър Джелепов. 
През 2019 г. КФН е изпратила писмена информация до главния прокурор по отношение на „Исторически парк“ АД, оттам сигналът е изпратен по компетентност до Окръжна прокуратура - Варна и след това е прехвърлен на Районната прокуратура в града, където вече е било образувано досъдебно производство по сигнал на друго лице, обясни Джелепов. Наблюдаващият прокурор е отказал образуването на наказателно производство. Това постановление е обжалвано от КФН. Впоследствие образуваното по жалбата на Комисията досъдебно производство е прекратено от Варненската районна прокуратура, добави той. 
Петър Джелепов коментира, че в интервюта Ивелин Михайлов твърди, че има над 1000 акционери, а всъщност в Търговския регистър са вписани трима акционери на „Исторически парк“АД. Предположенията на Комисията са, че всъщност последващите продажби на акции са вторична продажба на съществуващите акции, т.е. инвестицията не се отразява на капитала на дружеството, добави той.  
Ще предприемем незабавни мерки по последваща проверка с оглед на нововъзникналите факти и обстоятелства, вкл. и на сигнала, с който е сезирана временната парламентарна комисия, отговори на депутатски въпрос и.д. заместник-председателят на КФН.
Георги Георгиев (ГЕРБ-СДС) предложи на следващото заседание да бъде извикан целият съвет на директорите на „Исторически парк“, както и да бъде изискана книгата на акционерите на дружеството.
Временната комисия изслуша и журналиста Симон Милков, който каза, че е подал сигнали до компетентните институции във връзка с дейността на "Исторически парк" и Ивелин Михайлов.