Фолклорни състави от пет континента и над сто занаятчии ще гостуват в Разград за Панаира на киселото мляко

Разград ще посрещне фолклорни състави от пет континента и над сто занаятчии за Панаира на киселото мляко и Фестивала на народните традиции и художествените занаяти. Поредното, 22-то издание на любимото за разградчани и гостите на града събитие, ще се състои от 21 до 23 юли. Програмата на фестивала ще бъде разнообразна, с интересни изяви за всеки вкус, каза днес на пресконференция кметът на Община Разград Добрин Добрев. Той отправи покана към жителите и гостите на града като отбеляза, че форумът е своеобразна кулминация в културния календар, с което Община Разград се гордее. Той изрази задоволство, че през годините панаирът се е превърнал в традиционно многообразно и колоритно събитие, което привлича участници от всички континенти.
Във вечерните концерти на откритата сцена на площад „Момина чешма“ през трите панаирни дни ще се изявят представители на десет държави. Своя роден фолклор пред публиката ще представят групи от Турция, Румъния, Грузия и Кипър от Европа. На сцената ще излязат и фолклорни състави от Уругвай от Южна Америка, Мексико от Северна Америка, Китай и Тимор Лесте от Азия и Коморски острови от Африка. В концертите участие ще имат и български състави. Специално за Панира в Разград ще гостува Фолклорният ансамбъл „Тракия“. Публиката ще види и изявите на местните формации - Капанския ансамбъл, Детския танцов ансамбъл “Лудогорче“, Средношколската формация “Лудогорска младост“, съставите към Народно читалище “Напредък 1901“, Детската танцова школа “Хорце“ и Градския мажоретен състав при Центъра за работа с деца в Разград.
В централната част на града ще бъдат подредени шатри, в които своя продукция ще предлагат 110 занаятчии от различни краища на страната. Заявление за участие е подал и майстор на бижута от кристали и метал от Перу. Хавиер Маурисио Аленкастре Гонзалес живее в София, но е родом от Перу, обясни кметът.
Той добави, че на търговските щандове своята продукция ще представят и 11 производители на мляко и млечни продукти. Те ще участват в конкурс за най-добър производител на млечни продукти под надслов „Баш Майстор“. Продуктите, които са произвели, ще се оценяват от професионално жури, но ще има и награда на публиката. В първия ден на панаира на фейсбук страницата на Община Разград ще бъдат качени снимки на всички производители с кратка информация. Любимият на публиката производител ще бъде определен според броя харесвания и ще бъде обявен на третия ден от панаира, по време на откритата сцена „Талантите на Лудогорието“. Щандове ще имат също трима производители на месни продукти, както и още 20 производители на други хранителни стоки. На осем щанда ще се продават билкови масла и козметика, както и зеолит, добави Добрев. 
Той отбеляза, че както на всички организирани през последните години от Община Разград събития се предоставя безплатно площ за представяне на каузите на няколко благотворителни организации и сдружения. Тази година това ще са сдружение „Жанета“, център „Подай ръка“, сдружение „Диабет“, каузите „Заедно за Ачо“, „Приятели на Антония Марчева“.
Официалното откриване на Панаира на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и занаяти е на 21 юли. Вечерните концерти и през трите фестивални дни традиционно ще са предхождани от дефилета на съставите, начело на които ще е Кралицата на Панаира на киселото мляко. Тя ще бъде избрана първата вечер, след официалното откриване на събитието.
Във втория ден от панаира в Етнографския музей ще отвори врати Детска работилница „Първи стъпки в занаята“. Акцент в програмата ще бъде забавното състезание-щафета "Да правим таратор, а не терор". В надпреварата сръчност и бързина ще покажат отбори от гостуващите танцови състави.
Съпътстваща програма е предвидена и в третия панаирен ден. В градинката пред Художествената галерия малки художници ще изобразят върху белия лист своите впечатления от празника в пленера по рисуване "Панаир на киселото мляко". На открита сцена под наслов „Талантите на Лудогорието“ на площада пред Общинския културен център ще се даде възможност за изява на талантливи индивидуални изпълнители, колективи, детски фолклорни състави, клубове за народни танци.
По време на панаира ръководството на общината ще посрещне тричленна делегация от молдовския град Стаучени, водена от кмета Александр Ворнику. В рамките на посещението им ще се проведе церемония по подписване на Споразумение за партньорство и сътрудничество между двата града, обясни кметът Добрин Добрев.
Официални гости на Панаира на киселото мляко и Фестивала на народните традиции и художествените занаяти ще са и петима представители на дългогодишния на Разград град-побратим в Турция Авджълар. Очаква се потвърждение и от делегация от румънския град-побратим Кълъраш. Сред официалните гости на тридневния празник ще е и председателят на управителния съвет на Националната секция на CIOFF България Емил Павлов, каза още Добрев. Той припомни, че от 2011 г. разградският панаир е с престижния статут „Международен Фестивал на CIOFF“, като първоначално за 10 години, а през 2021 г. статутът от акредитираната към Междуправителствения комитет на ЮНЕСКО е продължен за още 10 години. 
Вечерните концерти ще се излъчват в реално време от телевизия КИС 13 в интернет, както и на сайта на Община Разград.