Министър Виолета Коритарова: След ремонта на Дунав мост сред приоритетите е и рехабилитация на булевард „България“

Днес съм тук, за да обявя началото на основния ремонт на българския участък на Дунав мост между Русе и Гюргево, заяви служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова в началото на работата по българския участък на моста, която по план трябва да приключи след две години.
Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) е направила много анализи и са предприети всички мерки ремонтът да затрудни минимално движението по моста. Съвместно с изпълнителя на основния ремонт са направени много тестови ситуации, така че да бъде обезпечен туристическият трафик през сезона, каза още Коритарова.
„Ще се работи седем дни в седмицата с удължено работно време, но само в светлата част на денонощието, защото габаритът на моста и височината му са предпоставка за рискове и неблагоприятни ситуации. Затова няма да се работи нощно време. Оценили сме и проблема, че нощно време при светлина за работниците може да осветим и пътуващите, което ще е предпоставка за инциденти, а нашето най-важно желание и стремеж е безопасността и здравето на всички пътуващи и на строителните работници“, каза още министърът.
Ремонтът започна само в първия 200-метров участък.
„Статистиката показва, че няма да намалим трафика. Надяваме се фериботната връзка да започне да работи най-скоро. Ако свалим 30 процента от тежкотоварния трафик през фериботната връзка, гарантираме нормален летен туристически сезон“, каза още Коритарова. Тя заяви, че българската страна очаква румънските власти да изпълнят тяхното задължение, което са поели преди две години, подписвайки меморандума.
Заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков заяви, че се обсъжда възможност за облекчаване на туристическия поток през Дунав мост. „Ако успеем да я реализираме, ще ви уведомим в най-кратки срокове“, каза Недялков.
Кметът на Русе Пенчо Милков каза, че този ремонт е дълго чакан. По думите му Дунав мост е последният елемент от сложната система за преминаване на границата през нашата страна. Държавата трябва да предприеме ремонт на международния булевард „България“ в Русе, който отвежда трафика към граничния пункт, както и на мостовите съоръжения, които се намират на входа на града.
След завършване на основния ремонт на Дунав мост сред приоритетите е и рехабилитация на международния булевард „България“, посочи министър Коритарова.
Надявам се да няма проблеми при преминаването на моста, а ще гледаме в най-кратки срокове да ги решаваме, ако такива възникнат, каза председателят на Управителния съвет на АПИ Йордан Вълчев и допълни, че веднъж месечно ще идва в Русе, за да проверява докъде е стигнала работата по моста.
Предприети са всички необходими мерки, за да не се допуснат задръствания от превозни средства, които да блокират движението по Дунав мост по време на неговия ремонт. Много е важно да се спазва сигнализацията, която ще бъде поставена и съответно шофьорите да не предприемат рискови маневри в участъка в опит да избегнат изчакването на червения светофар, заяви областният управител Драгомир Драганов.
На церемонията, с която бе поставено началото на основния ремонт на Дунав мост, присъстваха българският посланик в Букурещ Радко Влайков и представители на местната и държавна власт в Гюргево, както и консулът на Румъния в България Флориан Мазилу. Заради палещото слънце се наложи намесата на лекарски екип, тъй като на една от румънските преводачки й прилоша. На място пристигнаха линейки от Русе и Гюргево, които й оказаха помощ.
Трасето на българската територия на Дунав мост е с обща дължина 1057 метра. От въвеждането му в експлоатация преди 70 години - през 1954 г., досега основен ремонт не е извършван, припомнят от АПИ.