Временните светофари на Дунав мост ще редуват на около минута червения и зеления сигнал

Временната адаптивна светофарна система, която ще помага за регулиране на трафика на Дунав мост по време на започващия днес ремонт, ще редува на около минута червената и зелената светлина във всяка от двете посоки. Уредбите ще се управляват и ръчно, което ще позволи при необходимост да се промени цикълът на функциониране на светофарите.
Това стана ясно при вчерашната финална четвърта инспекция на Дунав мост преди ремонта на областния управител Драгомир Драганов и заместника му Георги Георгиев.
„Предприели сме всички необходими мерки, за да гарантираме, че няма да се допуснат задръствания, които да блокират движението по моста. Много е важно да се спазва сигнализацията, която ще бъде поставена и съответно шофьорите да не предприемат рискови маневри в участъка в опит да избегнат изчакването на червения светофар“, заяви Драганов.
Официалната церемония по откриването на ремонта започва днес в 10 часа с участието на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова и на председателя на УС на АПИ инж. Йордан Вълчев. Тя ще се проведе в буферната зона на граничния пункт след линията след линията за контрол на леки автомобили. В 11 часа по предложение  Драгомир Драганов журналистите ще могат да направят снимки на съоръжението и от кораба „Русчук“. Там ще бъде огласена и допълнителна информация по очакваното възобновяване на фериботната линия между Русе и Гюргево.
Междувременно депутатът от ПП-ДБ Иван Белчев отправи въпрос към служебния вътрешен министър Калин Стоянов за възможностите за подобряване на организацията за преминаване на тирове през Дунав мост и бъдещата фериботна линия чрез мобилно приложение.
„Проблемът с настоящата организация на преминаване през ГКПП „Дунав мост“ се състои отчасти от процеса на получаване на пореден номер за преминаване на границата. В момента, на подхода към ГКПП „Дунав мост“ в посока Румъния, служители на частен паркинг проверяват дали регистрационният номер на даденото превозно средство фигурира в системата им. Ако не фигурира, камионът не се допуска да продължи пътя си към границата и се насочва към пункт за получаване на пореден номер. Това създава значителни забавяния и затруднения за шофьорите“, сочи Белчев.
Неговото предложение е да се създаде мобилно приложение. Част от неговите функции да бъдат водачите на тирове да получават номер за преминаване на всеки граничен пункт на мобилния си телефон, както и информация за паркингите около границите и свободните места в тях.
„Изисква се координация между различните институции и организации, включително общините, държавната администрация, превозвачите и собствениците на паркинги. Със съответните инвестиции, техническа подготовка и координация, то /приложението - б.р./ може да доведе до значителни подобрения в областта“, коментира Белчев. Въпросът му към министър Стоянов е ще създаде ли работна група в рамките на Междуведомствения съвет по въпросите на граничния контрол, която да разгледа възможността за реализация такова мобилно приложение и какви стъпки ще предприеме за ефективното координиране и управление на тежкотоварния трафик през Дунав мост с цел намаляване на задръстванията.