В продължение на три дни едновременно ще има над двадесет научни сесии с различна тематика, в които ще участват над 300 учени от Европа и от останалите континенти, и около седемдесет студенти, за които се организира специално събитие в сградата на Богословския факултет. Предвидени са и три пленарни доклада на изтъкнати изследователи от Великобритания, Италия и България, както и три извънредни сесии, организирани допълнително от Софийския университет като домакин на събитието.
Ще бъдат организирани и паралелни събития, сред които три изложби. Това са интерактивната изложба "Искони бѣ слово" във фоайето в Ректората на Софийския университет, изложбата "Под закрилата на святото" в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", придружена от представянето на новата книга на проф. Христо Трендафилов "Парапетът. Топики и съответствия", както и изложбата "Библията и нейните изследователи" в Университетската библиотека.
Едни от най-реномираните издателства за научна литература, като Брил, Абнер и издателството на Софийския университет, ще разположат свои щандове в Ректората по време на конференцията. За желаещите са организирани специални посещения на културни и исторически забележителности, които са в София и в страната.
Откриването на конференцията ще се състои на 15 юли в аулата на Софийския университет.
За организирането на конференцията Софийският университет е подпомогнат от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", от Регионалния исторически музей в София, от Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин-Кирил Философ", от Националната научна програма "Утвърждаване и развитие на българистиката в чужбина", от Музея за християнско изкуство към Националната художествена галерия и от Университетското издателство "Св. Климент Охридски".
Пресконференция, с участието на ректора на Софийския университет проф. Георги Вълчев и с представители на Организационния комитет, е насрочена за 10 юли, от 11:00 ч., в пресклуба на БТА, съобщават от СУ.