На 9 юли 2002 г. Организацията за африканско единство официално е преобразувана в Африкански съюз

На 9 юли 2002 г. в Дърбан, Южна Африка, Африканският съюз започва да работи като правоприемник на Организацията за африканско единство (ОАЕ), основана на 25 май 1963 г. Учредителният договор е подписан от ръководителите на 53 африкански държави по време на 37-ата последна среща на високо равнище на ОАЕ, проведена от 9 до 11 юли 2001 г. и влиза в сила на 26 май 2001 г.
Създаването на съюза е по инициатива на либийския лидер Муамар Кадафи.  На 16 октомври 2001 г. представители на африканските държави започват дискусия за трансформирането на Организацията за африканско единство в нова континентална структура, наречена Африкански съюз. В началото на 2002 г. президентът на Уганда Йовери Мусавени се среща с либийския ръководител Муамар Кадафи в Триполи. На срещата те обсъждат двустранните отношения и изграждането на институциите на бъдещия Африкански съюз, който ще продължи да работи на мястото на Организацията на африканското  единство. На 8 юли 2002 г. над 40 ръководители на африкански държави се събират в Дърбан за откриването на  последната среща на Организацията за африканско единство, където африканските лидери закриват ОАЕ и създават новия Африкански съюз. Председател на първата сесия на Асамблеята на Африканския съюз е президентът на Южна Африка Табо Мбеки , който открива конференцията в Дърбан.
ОАЕ играе важна консолидираща роля за създаването на независима Африка и в общото политическо, икономическо и културно развитие на континента и като неин правоприемник, Африканският съюз се ръководи от същите принципи.
В емисията „Международна информация“ четем:
***
Президентът на Уганда се среща с Кадафи в Либия
Триполи, 13 януари 2002 г. /БТА/ (…) Двамата обсъдили двустранните отношения и изграждането на институциите на бъдещия Африкански съюз, който ще замени Организацията на африканско единство догодина - идея, лансирана от либийския ръководител (…)
***
Министри обсъждат превръщането на ОАЕ в Африкански съюз; само 9 от 53-те страни-членки са платили вноските си
Адис Абеба, 13 март 2002 г. /БТА/ (…) Етиопският министър-председател Мелес Зенауи заяви, че миналата година ръководителите на страните от Черния континент са взели смело решение да основат новия Африкански съюз на форума на ОАЕ в Претория през юли т. г. Зенауи обаче предупреди, че преходът към новата организация трябва да се осъществи със загриженост, мъдрост и реализъм (…)
***
В Дърбан се открива последната среща на високо равнище на  Организацията за африканско единство
Дърбан, 8 юли 2002 г. /БТА/ (…) Новият Африкански съюз ще се изгражда по модела на Европейския. Неговата Комисия ще бъде изпълнителен орган, а Конференцията ще взима важните решения. Ройтерс посочва, че идеята за създаването на Африканския съюз е на либийския лидер Муамар Кадафи, който пристигна в Дърбан в събота.         
***
Започна последната среща на върха на ОАЕ
Дърбан, 8 юли 2002 г. /БТА/ В град Дърбан, Република Южна Африка, започна 38-ата и последна среща на върха на Организацията за африканско единство, на чието място ще бъде създаден Африкански съюз, предаде АФП.
Президентът на Замбия Леви Мванаваса, който председателства организацията, откри историческия форум. Това стана в присъствието на близо 50 държавни и правителствени глави, на генералния секретар на ОАЕ Амара Еси, на генералния секретар на ООН Кофи Анан и на бившия южноафрикански президент Нелсън Мандела.
Очаква се утре да бъде взето решение за главните органи на Африканския съюз. Либийският лидер Муамар Кадафи, чиято е първоначалната идея за новата организация, ще произнесе реч при закрити врати. 
***
Африка закрива ОАЕ и ще обяви нов съюз на континенти
Дърбан, 8 юли 2002 г. /БТА/ (…) На срещата на върха в Дърбан ОАЕ ще бъде закрита, а утре ще се обяви създаването на АС - организация, която да работи в името на мира, демокрацията и развитието на Африка (…)
***
С топовни салюти и спорове бе учреден Африканският съюз
Дърбан, 9 юли 2002 г. /БТА/ В Дърбан започна първата конференция на новосъздадения Африканския съюз, който наследи Организацията за Африканско единство, предаде АФП. Форумът бе открит в присъствието на близо 50 държавни и правителствени ръководители.
Началото на конференцията бе дадено от южноафриканския президент Табо Мбеки, който в продължение на година ще бъде председател на Африканския съюз. След откриването бяха приети  учредителните текстове на четирите органа на Съюза, с което практически започна неговото съществуване.
Структурата на Африканския съюз напомня донякъде тази на Европейския.  Африканците ще имат Конференция на съюза, в която ще заседават държавните ръководители, Комисия, Изпълнителен съвет, който ще се свиква на равнище министри и Комитет на постоянните представители. С времето ще бъдат създадени общо 17 органа на новия съюз, сред които парламент, съд, централна банка и Съвет за мир и сигурност, вдъхновен от опита на ООН и предназначен да предотвратява и решава кризи (…)
В тържествената част на днешната първа сесия на Африканския съюз ще участват певци, танцьори и новите герои на Африка - футболистите от Сенегал. Събитието ще бъде отбелязано на стадиона Кинг Парк в Дърбан с фанфари, топовни салюти, въздушен парад и тамтами върху моравата пред очите на десетки хиляди зрители.
***
С топовни салюти и спорове бе учреден Африканският съюз
Дърбан, 9 юли 2002 г. /БТА/ В Дърбан започна първата конференция на новосъздадения  Африканския съюз, който наследи Организацията за Африканско  единство, предаде АФП. Форумът бе открит в присъствието на близо  50 държавни и правителствени ръководители. Началото на конференцията бе дадено от южноафриканския  президент Табо Мбеки, който в продължение на година ще бъде  председател на Африканския съюз. След откриването бяха приети   учредителните текстове на четирите органа на Съюза, с което практически започна неговото съществуване (…)    
***
Континент, изпълнен с надежди
в. „Зюддойче Цайтунг“, 10 юли 2002 г., /от Зузане Биторф/ Африка направи огромна стъпка напред. С тези думи южноафриканският президент Табо Мбеки откри първата конференция на новосъздадения Африкански съюз /АС/ в Дърбан. Това е миг, изпълнен с надежда за континента и неговите народи, заяви Мбеки в речта си пред повече от 40 африкански лидери. По думите му било дошло време Африка да заеме полагащото й се място в света. Африканският съюз замени Организацията за африканско единство /ОАЕ/, която бе създадена преди 39 години в Адис Абеба.
По примера на Европейския съюз континентът иска да се реорганизира и да поеме по-голяма отговорност при справянето с войните и глада. Без мир и сигурност не може да има траен прогрес в Африка, посочи Мбеки, който пое председателството на АС до следващото събрание през 2003 г. Преди тържествената церемония по учредяването на организацията държавите-членки се договориха за учредителните текстове на четирите най-важни органа на новата организация. Други институции като например панафриканския парламент, съда или създаването на Централна африканска банка ще бъдат обсъдени идната година (…)
Въпреки това привържениците на по-радикални мерки се наложиха по редица  важни точки. Така за първи път ще има мироопазващи сили и Съвет за сигурност, които да се занимават с уреждането на конфликтите и войните на континента. ОАЕ не бе способна на това, тъй като ненамесата във вътрешните работи на държавите-членки бе от върховен приоритет.
В Дърбан бяха определени и принципите на процедура за контрол, чрез която ще бъде следен икономическия и политически прогрес на страните. Който не изпълнява критериите за добро управление на държавата и на финансите, няма да има право на финансова помощ от богатия Север (…)  
***
Завърши първата среща на високо равнище на Африканския съюз;  противоречия около следващата среща на АС заради  радикалните предложения на Кадафи за промени в устава  
Дърбан, 10 юли 2002 г. /БТА/ С изпълнение на химна на Африканския съюз днес в  южноафриканския град Дърбан завърши първата конференция на  държавните ръководители на новата организация на африканските  страни, съобщиха световните агенции. Съюзът бе създаден на мястото на съществувалата 39 години  Организация за африканско единство. Според участниците в срещата  в Дърбан той е "открил нова глава в историята на континента". Създаден бе общоафрикански форум, който трябва да отвърне на  предизвикателствата на новия век. Коментаторите обаче  подчертават, че това ще е много труден процес, тъй като някои от  дългогодишните африкански лидери ще трябва да променят навиците  си, ако искат да превърнат в действителност целите на съюза -  нещо, което не съумяха да направят в ОАЕ.