За филма „От дълбините на Извора“ - от първо лице

„Мисля, че успяхме да докоснем почти всеки човек от залата с филма, да разкажем за едно нещо, което се е случило в нашия град, и за личността на Трифон Ц. Трифонов, който не трябва да бъде забравян. Споменахме и първото младежко списание в България, а именно „Извор“, на което е кръстен филмът. Мисля, че успяхме да докажем, че младото поколение също се интересува от история и ще продължава да я показва на хората по различни начини“. Така Никола Желязков, ученик от НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, синтезира представянето на филма „От дълбините на извора“, което се състоя в зала „Русе“. Специален гост на премиерата бе Георги Манчев, правнук на Трифон Трифонов, който сподели, че никога не е смятал, че някой ще покаже историята на прадядо му.
Наскоро десетокласниците Вероника Илиева, Никола Желязков и Мая Николова от НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ спечелиха с филма си „От дълбините на Извора“ трета награда от Четиринадесетият национален исторически конкурс на тема „Медиите в българската история - изследване на тяхната роля, влияние, история“. Оператор на филма е Виктория Авакян. Основните послания във филма са свързани с това, че има хора, които оставят забравени, а трябва да се помнят, и че медиите ни обединяват като общество и ни свързват със света.
В главната роля във филма е ученикът Иван Иванов, който се занимава с актьорско майсторство. За целта е трябвало да разбере повече за Трифонов, за миналото, да се върне в старите години на Русе и не на последно място - да влезе в образа на личност, която е по-възрастна от него.
Ментор на екипа е Мария Пишева, учител по история и цивилизации, която смята, че учениците, с които е работила, са изключително активни и търсещи млади хора.
Подкрепяйки ги в тази и подобни инициативи, подпомагаме развитието на учениците не само в сферата на изкуството, но и в откриването на нов свят - този на историята и в частност на краезнанието, каза г-жа Пишева.
Изпълнителката на няколко роли във филма Вероника, която е и зам.-председател на Ученическия съвет на своето училище, сподели опита си пред камерата. Според нея филмът представя и настоящето, и миналото. В него тя играе запалена от историята ученичка, която търси интересна информация за града си. Има и музикална роля при пресъздаването на концерта на дружество „Лира“ и изпълнението (заедно с Преслав Ламбев) на „Концерт за цигулка от Моцарт“. Вероника признава, че са й останали доста пъстри спомени от снимачния процес.
„Останах с едно удовлетворение, че успяхме да направим толкова уникален и красив проект, който да ни обедини и да ни научи на интересни факти за Русе и да ме накара да заобичам и оценя още повече родния си град“, обобщава тя.