„Ние разширяваме фестивала и с друг вид изкуство – каним приложници, художници и всякакви други хора на изкуството да се присъединят към нас, защото за хората в местните общности е много важно да се докоснат до различни видове изкуства в тяхното населено място.“, каза за БТА секретарят на НЧ „Обединение 1913“ Камелия Чолакова. Сред представените храни присъстваха ястия, приготвени по семейни рецепти, предавани от майка на дъщеря, от свекърва на снаха, а за местните хора да има събитие, на което да ги представят, е важно.
„Важно е, за да не се забравя миналото. Да се предава на идващото поколение. Да се знае от млади и стари това, което е било като предания от предците ни“, каза Вериха Юмер, участник във фестивала.
Програмата на второто издание на „Вкус фест“ включваше и музикални изпълнения, характерни за различните етноси. Събитието предизвика интереса както на местните хора, така и на туристи, научили за него.Пътуващият кулинарен фестивал е дело на кърджалийското НЧ „Обединение 1913“ и се изпълнява по спечелен проект пред Национален фонд „Култура“. През миналата година той се проведе в 3 населени места в община Кърджали, а през тази ще посети общо седем. Една от дестинациите е областният град, а организаторите имат идеята фестивалът да се превърне в ежегоден.
Освен че представя, той и търси, за да съхрани, автентични рецепти от региона, отпечатвайки ги в кулинарна книжка. Първото й издание вече е факт, а сред откритията е ястие, наподобяващо банички, които се приготвят при раждане на бебе, обясни Камелия Чолакова. Книжката предстои да бъде допълвана и преиздавана, с цел да събере възможно повече стари рецепти.