В българската адвокатура системно се провеждат незаконни дисциплинарни производства, каза адвокат Владислав Янев

В българската адвокатура системно се провеждат незаконни дисциплинарни производства, най-често срещу адвокати, забавили членския си внос, каза адвокат Владислав Янев на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.
Той коментира, че забавеният членски внос не подлежи на дисциплинарно наказание. Въпреки това, по думите му, хиляди адвокати са били санкционирани на това основание. Янев смята, че целта е да се репресира самият адвокат и да се държи в подчинение. Според Янев този тип дела не се разпределят на случаен принцип.
Янев коментира конкретен случай, при който адвокат плаща членския си внос със закъснение, но преди да се вземе решение да се образува дисциплинарно производство. Той допълни, че въпреки това е образувано такова. Янев обясни, че въпросният адвокат обжалва, но Варненският адвокатски съвет с мнозинство приема решението той да бъде наказан. Впоследствие във Върховния касационен съд (ВКС), беше доказано, че тези действия са незаконни и решението беше отменено, посочи още Янев.
Всеки български гражданин има правото да упълномощи конкретен адвокат и по този начин да му се довери. Проблемът в България е, че ние адвокатите сме единствените в правната професия, които нямаме право на досъдебен контрол при дисциплинарни производства срещу нас, коментира адвокат Светлозар Николов.  
Подобен е случаят на адвокат Мария Михова, срещу която с пет гласа е образувано дисциплинарно производство, при условие, че си е платила членския внос, каза Николов.
ВКС установи, че не е проведено никакво разследване и няма нищо законосъобразно в обвинението. Това решение е изключително важно и трябва да бъде крайъгълен камък, тъй като ВКС е органът, на който адвокатите разчитат за справедливост за себе си, каза адвокат Росен Рашков. Той допълни, че преди произнасянето на съда, че въпросният адвокат е бил осъден по обвинение, "съшито с бели конци".