Министър Кондева и Отрасловият съвет за тристранно сътрудничество в здравеопазването начертаха план за подписването на нов Колективен трудов договор

Министърът на здравеопазването в служебния кабинет д-р Галя Кондева и Отрасловият съвет за тристранно сътрудничество в здравеопазването начертаха план за подписването на нов Колективен трудов договор (КТД). Това съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването след срещата.
Министър Кондева пое ангажимент към работодателите и към синдикатите да им бъде предоставен график за предстоящите заседания.
Работодателите следва да предложат структура за нов задълбочен анализ, обхващащ всички 181 държавни и общински лечебни заведения. За целта ще бъде разработена и единна методика за оценка на причините, поради които болници не са успели да достигнат нивата на заплати от досега действащия КТД.
Едновременно с работата по анализа, на заседанията ще започне обсъждане и на конкретни текстове за нов КТД. Едно от предложенията на синдикатите е той да бъде подписан за срок от една година, без да са включени клаузите, засягащи възнагражденията. За заплатите предложението е да се запазят същите нива като в предходния КТД, но за период от четири месеца, а след това, с приемане на новите бюджетни програми, частта за заплатите да бъде преразгледана и да се приемат нови стойности.
Работодателските организации настояха, ако се приеме подобен подход, да им бъде дадена гаранция, че НЗОК няма да налага санкции на болниците, които не са успели да постигнат необходимите нива в рамките на четиримесечния срок.
Министър Кондева благодари на Отрасловия съвет за конструктивния диалог и изрази увереност, че преговорите ще бъдат доведени до удовлетворителен резултат и за двете страни. „Показахме, че има начин да постигнем консенсус, защото подписването на нов Колективен трудов договор е важно за всички ни“, посочи тя, цитирана в съобщението.
След срещата, която се състоя по-рано днес, представителите на работодателските организации и на КТ "Подкрепа" казаха пред журналисти, че работодателите искат анализ, който показва причините, поради които болниците не могат да осигурят заложените в КТД заплати, а от КТ "Подкрепа" изразиха мнение, че този анализ ще забави до септември увеличението на заплатите на медиците.