„24 май е най-светлият празник на духовността, книжовността и корените ни. От децата, които днес участват в това шествие на духовността, зависи да пазим и да предаваме славното дело на Кирил и Методий, защото създаването на българската книжовност, създаването на българската азбука е непреходно дело с европейски измерения. Пловдив през вековете е град на книжовност, град на духовност, такъв е Пловдив и днес град на познанието, град на образованието. Гордеем с вас учители, просветители, хора на словото, на писмото, на музиката, на културата, защото Пловдив е духовност, Пловдив е култура, защото Пловдив е онази искра на познанието, която всеки от вас разпръсква“, заключи кметът.
След официалната част и полагането на венци и цветя пред паметника на славянските равноапостоли, започна празничното шествие в града под тепетата, предвождано от мажоретен състав, духов оркестър и знаменна група. То премина през подлеза на Аптека „Марица“, по Главната през площад „Римски стадион“, площад „Стефан Стамболов“ и завърши на площад „Централен“.
Празнична програма съпровождаше движението на шествието по маршрута му, като пред сградата на БНБ концерт изнесе Сборна духова формация към НУМТИ „Добрин Петков“ и ЦПЛР – ОДК – Пловдив. На Римския стадион шествието бе посрещнато от фанфарен оркестър при СУ „Св. Паисий Хилендарски“. На стълбите на „Каменица“ пък бе тържественият празничен концерт на хоровете на Пловдив. Последният музикален поздрав бе на площад „Стефан Стамболов“ пред общината, където свири Представителен духов оркестър на ВВС. Празничното шествие по случай 24 май Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в града под тепета завърши на площад „Централен“.