ЕС има достатъчно инструменти за повишаване на европейската конкурентоспособност, каза зам.-министърът на електронното управление Александър Йоловски

Европейския съюз (ЕС) вече има достатъчно законодателни и незаконодателни инструменти, които отразяват геополитическото развитие и са насочени към повишаване на европейската конкурентоспособност и защита на сигурността, ценностите и интересите на ЕС, заяви заместник-министърът на електронното управление Александър Йоловски в Брюксел. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на електронното управление (МЕУ).
Александър Йоловски е в Брюксел, където участва в заседанието на Съвета на Европейския съюз по транспорт, телекомуникации и енергетика във формат „Телекомуникации“, което се проведе днес в белгийската столица. В рамките на Съвета министрите обсъдиха въпроси, свързани с практическото прилагане на европейските законодателни и незаконодателни инструменти в цифровата област.
Министрите на държавите членки на ЕС, отговорни за цифровата трансформация, приеха акта за изкуствения интелект. С него се въвеждат първите по рода си стандарти за регулация на системите с изкуствен интелект.
„Намаляването на зависимостите от трети страни в широк смисъл би способствало реализацията на отворената стратегическа автономност на ЕС, но само ако е придружено със солидно и лесно достъпно финансиране за подпомагане на европейския бизнес за изграждане на собствен капацитет и продукти“, подчерта още Йоловски.
По време на политическия дебат България постави акцент върху ангажираността и активната роля на всички заинтересовани страни – гражданското общество, бизнеса, академичните среди, при изпълнение на задълженията, които произтичат от новите цифрови актове. Съветът прие Заключения за бъдещето на цифровата политика на Европейския съюз и Заключения за бъдещето на киберсигурността. Цифровите умения бяха основна тема на дискусията по време на обяда.
Заместник-министър Йоловски проведе и двустранна среща с министъра на цифровизацията и половото равенство на Кралство Дания Мари Биер, на която бяха обсъдени бъдещите приоритети на двете страни в областта на цифровата трансформация.
БТА припомня, че от следващия месец в Европейския съюз влизат в сила нови правила, касаещи изкуствения интелект (ИИ) и неговата употреба, като това стана възможно, след като страните от Общността одобриха сделка, която бе първоначално договорена през декември. Законодателният акт за изкуствения интелект (AI Act) има за цел да направи използването на ИИ в Европейския съюз по-безопасно и се основава на предложение, направено от Европейската комисия през 2021 г. През март Европейският парламент прие нормативната уредба.