За първи път Община Сливен ще има туристическо лого, обявен е конкурс

Община Сливен обяви конкурс за туристическо лого на града, съобщиха от общинския пресцентър. Слоганът е „Сливен – изживей историята, почувствай природата!“. Конкурсът се провежда в рамките на проект „Интегриран проект за развитие на туризма и подобряване на културната и историческа инфраструктура в Община Сливен“, финансиран от Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020“.
"След като имаме Концепция за развитие на туризма и избран слоган, е редно да имаме и туристическо лого, което да отговаря на слогана", каза в интервю за БТА заместник-кметът по икономическите дейности в община Сливен. Все пак на базата на Концепцията ни за развитие на туризма, реализираме най-мащабния до сега интегриран проект за развитието на туризма в Сливен и общината."
Конкурсът е открит и в него могат да участват български и чуждестранни физически и юридически лица и техни обединения, гласят условията на конкурса. Ако участникът е дете, проектът трябва да бъде изпратен с участието на родителите или настойниците. Всеки автор може да представи до три проекта, в изготвянето на които е участвал. Всеки проект трябва да бъде подготвен в два основни варианта и общо четири възможни интерпретации – цветен вариант с надписи съответно на английски език и български език и черно-бял вариант с надписи съответно на английски език и български език. Проекти се приемат само изпратени електронно. Ще има една награда от 2 000 лева за победителя, три поощрения от 800 лв., 600 лв. и 400 лв., както и награда за най-млад участник в размер на 200 лв.
Интегрираният проект за развитие на туризма, започнал през 2019 г., е един от най-мащабните ни проекти, свързан с подобряване на туристическата и културно-историческа инфраструктура в Сливен, припомни Стоян Марков. Това е първият проект от тази програма с най-много национални обекти – общо осем, включени за ремонт, консервация и оборудване. Бяха заложени дейности за обновяване и консервация на обекти и недвижими културни ценности с категория "национално значение", сред които Първа българска текстилна фабрика, къщи музеи на Хаджи Димитър, Добри Чинтулов и Сливенски бит, античната крепост "Туида" и др. Започна и основен ремонт на въжената линия до местността Карандила. За обектите е предвидена доставка на оборудване, обзавеждане и техника, тотеми и екрани за реклама, електронен пътеводител, както и реализация на различни дейности по дигитализация. Тя включва обекти и артефакти, както и създаване на дигитална карта и интерактивен модел с всички културни и исторически забележителности на Община Сливен.
Към настоящия момент са ремонтирани и обзаведени трите къщи музеи на Хаджи Димитър, Добри Чинтулов и Сливенски бит, обновени са тротоарите около и между къщите Сливенски бит, Добри Чинтулов и площада пред Първата текстилна фабрика.
Проектът не е приключил, каза още Стоян Марков. В момента има довършване на основния ремонт на лифта, където е вече сменено въжето и основните части, задвижващи лифта. Предстои поставяне на новите седалки и довършване ремонта на двете лифтени станции. Довършва се основният ремонт на Първата текстилна фабрика и мястото, където ще се намира Туристическият културно информационен център в предверието на зала "Май". Ремонтът се прави заедно с Дружеството на художниците в Сливен, като залата на галерията ще се разшири и ще има два нови екрана за реклама на събития и т.н."
Интегрираният проект за развитие на туризма в община Сливен бе сред акцентите на местната конференция на БТА по проекта "Европа на Балканите: Общо бъдеще" в Сливен.