Постъпвайки в Министерство на здравеопазването (МЗ) в качеството на служебен министър, една от първите преписки, които ми бяха предоставени, беше именно тази, която е входирана на 6 март към министъра на здравеопазването с всички необходими съгласувателни становища, по един процес, който е започнал 2022 година. Законовият срок, за да се вземе решение от страна на МС, беше два месеца, тоест той изтичаше на 6 май, обясни Кондева.
Попитана ако не е било взето решение, какво щеше да се случи, тя уточни, че е имало две опции. Въпросът беше разглеждан на ръководство на МЗ, обсъдихме и двете възможности. Едната беше да откажем, след което следва съдебна процедура, на която сме били подложени вече няколко пъти от същия инвеститор, и другата беше да предложим на МС съответно да одобри проекта, добави Кондева.
На въпрос имало ли е лобистки натиск върху нея като здравен министър от страна на инвеститора да внесе това предложение и то да бъде одобрено от МС, тя отговори „категорично нямаше“.
Кондева коментира, че не е очаквала толкова силна обществена реакция. Тя отрече да я притеснява проверката.
По данните, които имаме от Националния център по обществено здраве и анализи, към 31 декември 2022 г. имаме 1996 педиатри в страната. В София имаме 13 лечебни заведения, в които се осъществява специализирана педиатрична помощ, посочи служебният министър.
Относно медицинската помощ по въздух, тя посочи, че 27, 28, 29 май са обучителните три дни за медицинския екип по отношение на сертифицираната вече апаратура, част от хеликоптера. По думите ѝ т.нар. черна кутия на хеликоптера все още не е сертифицирана. По думите ѝ на този етап ще бъдат обучени шест медицински екипа. Тя каза, че хеликоптерът ще може да лети и нощем.