Томът представлява документален разказ за конфликта в Близкия изток. Тази книга донякъде е екшън, изведнъж преминава в разсъждения и обобщения, посочи авторът. В „Гнездото на омразата“ той събира стари спомени и нови коментари. Надявам се, че тя ще допринесе за опознаването на проблема в неговата цялост, обясни Гарелов.
Според автора на „Гнездото на омразата“ познаването на един проблем трябва да бъде от всички възможни страни и източници, за да може човек да изгражда едно обективно мнение. „Много съм гневен на тези медии, които се опитват и в тази сфера да налагат някаква опростенческа схема“, каза той.
Иван Гарелов разказа още, че книгата е видяла доста трудности при появата си на бял свят. „Повечето от редакциите и от издателствата бяха ангажирани с издаването на израелска литература, която в момента, изглежда, добре се пласира“, посочи той.
Любен Козарев от „Изток запад“ посочи, че „Гнездото на омразата“ е излязла благодарение на негов приятел, който му разказал, че Иван Гарелов е публикувал електронна книга, която обаче няма хартиено копие. Това го провокирало да се свърже с автора. „В момента конфликтът в Близкия изток е в голяма степен определящ за това накъде, в коя посока ще поеме човечеството“, посочи Козарев.
В рамките на събитието бяха прочетени писма от Любомир Кючуков и Гания Малхис. В Централния военен клуб бе прожектиран и късометражният филм „Осемдесет години в осем минути“.
Иван Гарелов е завършил Софийския университет „Св. Климент Охридски“ със специалност журналистика. През 1972 г. започва работа в телевизията като репортер, след което в продължение на 21 години води политическо-информационното предаване „Панорама“. Впоследствие работи като водещ на игрални и новинарски предавания в различни телевизии. През 2011 г. съосновава „Кръг 11“, който организира годишните награди за телевизионна журналистика „Свети Влас“.