Томът разказва за героя от предходния роман на журналистката „Свети Никола от Залива на подковата“. След като изчезва при юнска буря през 2014 г. в разбушуваните води край Черноморец, във „Време. Кръв. Пясък.“ Никола се събужда на плажа в Испания през 1936 г. Това е началото на Гражданската война, в което политическите страсти бързо се трансформират в обществени и противопоставянето се завихря като циклон, чиято кървава фуния за три години смила милиони хора и десетки градове, разказва Екатерина Костова.
Никола попада сред българи от Интернационалните бригади, става санитар в болница, охрана при специална мисия, диверсант, войник на фронта, пациент след важна битка край Мадрид, помощник на бременна жена, рибар.
„Това е роман за времето, което гримира с кръв лицата на своите деца без значение дали са бебета или старци. Сюжет за невъзможни срещи между българин и българи, испанци, кореец, между „един цървул от Черноморец“ и световноизвестните писатели в неговото историческо време Ърнест Хемингуей и Джордж Оруел – тогава просто участници в конфликта“, пише авторката.
Книгата е написана с помощта на програмата на Министерството на културата за подкрепа на творчески проекти в областта на литературата и е посветена на проф. Светлозар Игов. Редактор е писателят Красимир Димовски, корицата е с картина на художника Юли Шумарев, а дизайнът е на Юлиан Георгиев.
Екатерина Костова е журналист и писател, носител на награди и в двете области. Автор е на три романа - „Платното на Пенелопа“ (1994 г.) „Писма под възглавницата“ (2014 г.), „Свети Никола от Залива на подковата“ (2017 г.) и на три стихосбирки – „Думите ме носят“ (2016 г.), „ОБРАТ-но в себе си“ (2019 г.), „Кръстопът на тишината“ (2023 г.).
/ ГН