Това е 38-годишният Венцислав Халаджов, който от ноември 2010 до ноември 2012 беше единственият митнически разузнавач в мисията EULEX на Европейския съюз за налагане на върховенство на закона в Косово. Първоначално Халаджов замина на мисия за една година. Поради постигнати добри резултати в борбата с контрабандата и измамите с горива и акцизни стоки договорът му е удължен за още 12 месеца. Миналата седмица той се върна в Русе и отново пое поста си на зам.-началник в Митница-Русе.
„Мисията в Косово беше трудна, защото всеки ден се чуваха стрелби от престрелки по улиците или от празненства. Във всеки дом има неограничен брой оръжия и
само да се чуе един изстрел, започва истинска канонада
От друга страна, тази държава е мюсюлманска с много по-различни обичаи и порядки и всеки външен човек трябва да се съобразява с тях“.
Така започна разказа си пред „Утро“ доскорошният рейнджър Халаджов. През тези 24 месеца той се сблъсква с редица опити за контрабанда на горива и акцизни стоки, но се справя перфектно като разузнавач. Така с помощта на полицейски сили и антимафиоти от мисията Халаджов успява да предотврати крупни афери и да вкара парите от акциз в бюджета на бедната страна Косово.
С един обичай в Косово Венци, както го наричат приятелите му, не успява да свикне. Законите срещу кражби и убийства са много по строги от тези на Хан Крум. Сред жителите в планинските части на Косово и в Северна Албания още действа каноникът на Леки Догаджини - албански принц, водил войни срещу Османската империя през 14 век. В този средновековен сборник от закони с герба на Косово фигурира най-известното за албанците кърваво отмъщение. То се прилага най-вече при родови вражди. Когато мъж от един род убие член на друг клан, пострадалият род има право да извърши убийство на хора от клана на убиеца. При кражби пък наказанията са не само отсичане на ръце, а и на глави.
„Законите на принц Догаджини са много строги и по съвременните ни представи направо варварски, но все още се прилагат в родовете по планинските части в Косово, където правосъдие няма, уточни рейнджърът.
В тази сурова земя Халаджов попада и с малко късмет
През втората половина на 2010 година разбира за обявена свободна длъжност от Съвета на Европа за митнически разузнавач в мисията EULEX в Косово. Кандидатства и е одобрен да участва в митническия компонент на мисията за подпомагане на косовската митническа администрация за усвояване на европейските практики в борба с контрабандата, която тогава е стигнала своя апогей в страната.
„Митническият контингент действаше на територията в северната част на Косово, където живеят само сърби, но правехме операции и на юг, където има албанци. Работата не беше лесна, но ние изпълнявахме съвсем самостоятелно задачите и работехме абсолютно независимо. Имахме право да арестуваме без знанието на косовската полиция, да разследваме организирани престъпни групи за контрабанди и измами и да пращаме на съд престъпниците. Така ние бяхме полезни както на мисията, така и на косовското правителство“, обяснява Венци.
Основната му задача е да захранва митническите следователи с информация за контрабандни горива и акцизни стоки, да намира допълнителни данни по разследванията и
да участва в самите акции по задържане на бандитите
За две години разследванията му са разобличили големи акули в нелегалния бизнес с горива и акцизни стоки. След тяхното неутрализиране липсващите от контрабандата на гориво близо 200-300 милиона евро са влезли в бюджета на Косово, който е около 800 000 000, и изкараните на светло пари са помогнали за израстване на страната.
„В този ред на мисли се сещам за две спецоперации, които преминаха толкова секретно, че никой от обкръженията на контрабандистите не разбра за арестите“, посочва Халаджов.
„Добре облечен албански бизнесмен“ /ако ползваме българската терминология/ от Южно Косово, известен с контрабандата на горива и смесването им с други нефтопродукти, продава най-спокойно убийствените си за всеки двигател „коктейли“ в 7-8 собствени бензиностанции. Забъркването на нормалните горива с нискокачествени петролни фракции става в негова рафинерия и това допълнително усложнява ситуацията. „Фактът, че обектите на този бизнесмен бяха разпръснати из цяло Косово, ни усложни малко задачата, но ние положихме максимум усилия и в един ден и час ги ударихме едновременно. Акцията бе извършена от 10 митничари, 50 антимафиоти и 150 полицаи от специалните части на EULEX, без знанието на косовската митница и полиция“, обясни бившият митнически разузнавач. Причината е, че този бизнесмен имал голямо влияние сред политиците в Косово и при участие на местните служби за сигурност в операция опасността за изтичане на информация била съвсем реална. Големият брой на участниците в операцията пък е с цел да се тушира евентуална стрелба от косовските албанци. В момента с контрабандиста се занимават прокурори и съдии от мисията. „Доказателствата са перфектни, както за измамите, така и за прането на пари, така че бизнесменът ще влезе в затвора“, сигурен е рейнджърът.
За ареста на контрабандист в северната част на Косово, който е от сръбски произход, пък били необходими 400 човека от EULEX и КФОР, тъй като положението там било страшно. Той се занимавал с контрабанда на алкохол, цигари и гориво и живеел в село, където всички жители били настроени войнствено към мисията. Това изисквало голямо внимание при провеждане на операцията, но в крайна сметка престъпникът бил закопчан по бели гащи, без жителите в околните къщи да разберат какво става. Той също е предаден на правосъдието от мисията.
контрабандата в Косово е поминък
на цели родове поради голямата безработица, уточни Халаджов. Икономиката е слабо развита и народът разчита на внос и дейността на косовската митница. Именно затова ние трябваше да им покажем как трябва се работи, за да има ефект, посочи Венци. И уточни, че в процеса на работата и той е научил много нови неща, които тепърва ще прилага в борбата с митническите и акцизни престъпления в Русе. Засега Халаджов не замисля да ходи на друга мисия, тъй като съпругата му и двете им деца на 5 и 9 години точно сега имат нужда от него, но като поотраснат, кой знае...