От екипа отбелязват, че галерия „Стубел“ за първи път представя Феникс Върбанов. Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и признава, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури, допълват оттам.
„След изложбата с ретроспективен характер "Следи по пътя" в галерия „Райко Алексиев“ през 2016 г., все по-често виждаме Феникс Върбанов на родната художествена сцена. Дете от първия смесен брак между българин и китайка, носещ кръвта на художниците Марин Върбанов и Сун Хуай Куей, усмихнал се и проплакал в София, обучаван в Lycèe Pilote de Sèvres и Ecole Nationale Supèriore des Beaux-Arts, Париж, но омагьосан от китайските техники на рисуване, вече почти 40 години той е пленник на туша и хартията“, казва изкуствоведът и уредник в Софийската градска художествена галерия (СГХГ) Красимир Илиев, куратор на „Пулсации“.
Той допълва, че в галерия „Стубел“ Феникс Върбанов показва за пръв път и малки творения, направени с една различна техника – на разливане. „Те са резултат от деликатните лъкатушения на стичането, нежни звуци на китайската лютня (пипа, 琵琶), много различни и балансиращи, ускоряващите пулса водопади от страсти на инструмента джън (筝), които трескаво пулсират от голямоформатните цветни картини“, отбелязва Илиев.
Феникс Върбанов е роден в София. Образованието си получава в София и Париж. В родния си град завършва седми клас, а във френската столица - лицея Pilot de Sèvres, както и Парижката художествена академия по изящни изкуства, департамент „Рисунка“. Междувременно специализира и в Китайската академия по изкуства в Ханджоу. „Китайски синдром“ - така озаглавява първата си самостоятелна изложба в галерията на Пекинската художествена академия. Върбанов излага в галерии в Париж, Пекин, Люксембург, Хонконг, Ню Йорк. От 1992 година живее и твори в Париж.
/ВСР