Така за първи път ще бъде създадено поделение на българско висше училище сред историческата българска общност зад граница. Ще се даде възможност за непосредствен достъп до българското висше образование на значителен брой молдовски граждани от български произход от Тараклийски район и АТО Гагаузия.
Споразумението ще допринесе за укрепване на българското самосъзнание на местното население, за запазване и популяризиране на българския език, история, култура и традиции в Молдова.
Обучението в поделението ще се провежда по специалности в професионалните направления и учебните програми, акредитирани от Националната агенция за оценяване и акредитация на България или други агенции, регистрирани в Европейския регистър за осигуряване на качество във висшето образование. Образователният процес ще се води на български, румънски и английски език и ще се подпомага методологично и организационно от Русенски университет „Ангел Кънчев“.
Със свое постановление Министерският съвет одобри на заседанието си днес допълнителни разходи по бюджета на Министерството на външните работи за 2024 г. в размер до 200 000 лева, необходими за финансирането на проекти по Програмата за подпомагане на българските общности, организации и инициативи на българите в чужбина за 2024 година. Програмата бе одобрена с Решение на Министерския съвет на 7 март тази година. Нейната цел е поддържането на устойчиви връзки с българските граждани и българските общности в чужбина и подпомагането на техните структури, организации и медии в справянето с информационни и комуникационни предизвикателства и в създаването на подобрена среда и устойчивост за развитието им.
Фокусът на програмата е насочен към държавите от непосредственото съседство (Западните Балкани) и от Източна Европа с традиционни български общности (Украйна и Молдова). С Програмата се цели създаване на капацитет за борба с дезинформацията и фалшивите новини, повишаване на медийната грамотност и създаване на обществена устойчивост към външна намеса и информационно манипулиране.