Той обясни, че това произлиза от някои от функциите, които има министърът на електронното управление. Йоловски добави, че функциите през годините са наложили един странен за него механизъм – когато се закупува стандартно оборудване, хардуер или софтуер, което под една или друга форма се разполага или в съобщителен обект със специално предназначение, или в друг обект на критична инфраструктура, поръчките и услугите, които касаят този тип оборудване, се провеждат по реда на отбрана и сигурност. Той уточни, че се използва не просто двустепенната процедура, при която една фирма за да кандидатства, първо трябва да мине първоначален преглед и след това да подаде оферта, а включително се работи със засекретени технически спецификации. Широката публика, а и голяма част от експертите, нямат възможност да видят за какво става въпрос, добави Йоловски и даде примери за такива спецификации.
За мен е важно всички поръчки за стандартно оборудване да бъдат изцяло прозрачни, с открити процедури, за да може да има максимална конкуренция, за да е ясно какво поръчва държавата и дали правилно остойностява съответните обществени поръчки, обясни министърът.
Не бих казал, че имаме критични проблеми, свързани с европейското финансиране в МЕУ и в изпълнителната агенция, посочи той.
Слабост, която Йоловски обясни, че вижда по отношение на европейското финансиране, е свързана с това, че твърде голям финансов ресурс се концентрира около МЕУ в изключително кратък срок.
Той маркира и предизвикателствата, характерни за всяка една административна структура, свързани с тези въпроси, че винаги недостига необходимият капацитет, но по думите му това не е извинение, а по-скоро тема, която постоянно намира своето решение. Йоловски посочи как в МЕУ темата с капацитета се адресира.
Темата на изслушването беше относно идентифицираните предизвикателства, рисковете и предприетите мерки за преодоляването им с оглед напредъка в изпълнението на проектите в ресора на Министерство на електронното управление (МЕУ), финансирани с европейски средства по Програмите от Споразумението за партньорство (2014 – 2020; 2021 – 2027) и Националния план за възстановяване и устойчивост.