Д-р Фил Бъджъл, британски образователен експерт и консултант с дългогодишно сътрудничество с русенската Математическа гимназия „Баба Тонка“, вече отчете, че средният резултат на българските ученици от межднародно оценяване PISA 2022 е: 404 по четене, 417 по математика и 421 по природни науки. Освен това той съобщи, че:
* 59,1% от момчетата и 45,8% от момичетата не са успели да достигнат 2-ро Ниво на владеене по четене;
* само 1,8% от момчетата и 2,6% от момичетата са достигнали 5-то Ниво на владеене по четене;
* 55,0% от момчетата и 52% от момичетата не са успели да достигнат 2-ро Ниво на владеене по математика;
* само 3,7% от момчетата и 2,5% от момичетата са достигнали 5-то Ниво на владеене по математика.
E, какво означават всички тези точки?
Резултатите от PISA са организирани в осем Нива на владеене: 1c, 1b, 1a, 2, 3, 4, 5 и 6. Всяко Ниво на владеене се равнява на набор от точки, така че 2-ро Ниво на владеене се равнява на:
407-480 точки по четене;
420-482 точки по математика;
и 409-484 точки по природни науки.
Сега всички данни могат да бъдат преведени в Нива на владеене. А какво означават те?
Четене
1-во а Ниво на владеене
Задачите на това ниво изискват от читателя да разбира буквалното значение на изречения или кратки пасажи. Повечето задачи изискват от читателя да намери една или повече независими части от информация, да разпознае основната тема или целта на автора в текст за позната тема или да направи проста връзка между информацията в текста и общите, ежедневни знания. Читателят е насочен да вземе предвид съответните фактори в задачата и в текста. При задачи, изискващи тълкуване, може да се наложи читателят да направи прости връзки между съседни части от информация.
2-ро Ниво на владеене
Някои задачи на това ниво изискват от читателя да намери една или повече части от информация, които може да се наложи да бъдат изведени и може да трябва да отговарят на няколко условия. Други изискват разпознаване на основната идея в текст, разбиране на връзки или тълкуване на значение в рамките на ограничена част от текста, когато информацията не е видна и читателят трябва да направи изводи на ниско ниво. Задачите на това ниво могат да включват сравнения или контрасти въз основа на една характеристика в текста. Типичните рефлексивни задачи на това ниво изискват от читателите да направят сравнение или няколко връзки между текста и външни знания, като се позовават на личен опит и нагласи.
Важно е да припомним, че през 2022 г. от около 60 030 15-годишни ученици близо 16 180 момчета и 13 350 момичета в България не успяха да достигнат този стандарт по четене.
5-то Ниво на владеене
Задачите на това ниво, които включват извличане на информация, изискват от читателя да локализира и организира няколко части от дълбоко вградена информация, заключавайки коя информация в текста е релевантна. Рефлексивните задачи изискват критична оценка или хипотеза, като се използват специализирани знания. Както интерпретативните, така и рефлексивните задачи изискват пълно и подробно разбиране на текст, чието съдържание или форма са непознати. За всички аспекти на четенето, задачите на това ниво обикновено включват работа с концепции, които са в противоречие с очакванията.
В допълнние, от тези 60 030 15-годишни само около 375 момчета и 760 момичета в България са достигнали този стандарт в четене.
Математика
1-во а Ниво на владеене
На 1-во а ниво учениците могат да отговарят на въпроси, включващи познат контекст, където е налице цялата подходяща информация и въпросите са ясно дефинирани. Те са в състояние да идентифицират информация и да извършват рутинни процедури съгласно преки инструкции в изрични ситуации. Те могат да извършват действия, които почти винаги са очевидни и следват непосредствено от дадените стимули.
2-ро Ниво на владеене
На 2-ро ниво учениците могат да тълкуват и разпознават ситуации в контексти, които не изискват повече от директно заключение. Те могат да извличат подходяща информация от един източник и да използват един режим на представяне. Учениците на това ниво могат да използват основни алгоритми, формули, процедури или конвенции за решаване на проблеми, включващи цели числа. Те са способни да правят буквални интерпретации на резултатите.
И тук е важно да припомним, че през 2022 г. от население с приблизително 60 030 15-годишни около 17 150 момчета и 15 160 момичета в България не успяха да достигнат този стандарт по математика.
5-то Ниво на владеене
На 5-то ниво учениците могат да разработват и да работят с модели за сложни ситуации, идентифицирайки ограничения и уточнявайки допускания. Те могат да избират, сравняват и оценяват подходящи стратегии за решаване на проблеми за справяне със сложни проблеми, свързани с тези модели. Учениците на това ниво могат да работят стратегически, използвайки широки, добре развити умения за мислене и разсъждение, подходящи свързани представяния, символични и формални характеристики и прозрение, отнасящо се до тези ситуации. Те започват да разсъждават върху своята работа и могат да формулират и съобщават своите интерпретации и разсъждения.
Да не забравяме, че от тези 60 030 15-годишни само около 1150 момчета и 730 момичета в България са достигнали този стандарт по математика.
Природни науки
1-во а Ниво на владеене
На 1-во а Ниво учениците са в състояние да черпят от основно научно съдържание или процедурни знания, за да разпознават или идентифицират обяснения на прости научни феномени, представени с помощта на научен език. С подкрепа те могат да предприемат структурирани научни проучвания с не повече от две променливи. Те са в състояние да идентифицират прости причинно-следствени или корелационни връзки и да интерпретират графични и визуални данни, които изискват ниско ниво на когнитивно търсене. Учениците 1-во a Ниво могат да изберат най-доброто научно обяснение за дадени данни в познат личен, местен и глобален контекст. Когато са представени с множество фактори с различна сложност, изискващи ниско ниво на познаване на съдържанието или когнитивно търсене, учениците могат да изберат най-добрите научни обяснения или процедури във въпрос в повечето, но не във всички случаи.
2-ро Ниво на владеене
На 2-ро Ниво учениците са в състояние да черпят знания от научното съдържание или процедурни знания, за да идентифицират подходящо научно обяснение, да интерпретират данни и да идентифицират въпроса, който се разглежда в прост експериментален дизайн. Те могат да използват основни или ежедневни научни знания, за да идентифицират валидно заключение от прост набор от данни. Учениците от 2-ро ниво демонстрират основни епистемични познания, като могат да идентифицират въпроси, които могат да бъдат научно изследвани.
5-то Ниво на владеене
На 5-то ниво учениците могат да използват абстрактни научни идеи или концепции, за да обяснят непознати и по-сложни явления, събития и процеси, включващи множество причинно-следствени връзки. Те са в състояние да прилагат по-сложни епистемични знания, за да оценят алтернативни експериментални дизайни и да обосноват своя избор и да използват теоретични знания, за да интерпретират информация или да правят прогнози. Учениците от 5-то ниво могат да оценят начини за научно изследване на даден въпрос и да идентифицират ограничения в интерпретациите на набори от данни, включително източници и ефектите от несигурността в научните данни.
След като обсъдихме връзката между точките и Нивата на вадеене, сега е важно да проучим как тази връзка се прилага на практика в действителните тестове, полагани от учениците. Наприме:
въпрос от 1-во Ниво по четене; и
въпрос от 2-ро Ниво по математика;
Въпрос по четене ат 1-во ниво:
Бебплатно!
Но на каква цена?
Представете си, че сте в магазин и ви предлагат два ваучера за подарък. Кое бихте избрали? Опитайте се да решите бързо!
* Ваучер за подарък от 10 лева БЕЗПЛАТНО!
* Ваучер за подарък от 20 лева за 7 лева
Ако първият ви инстинкт е същият като абсолютно всички в проучване, проведено от Shampan‘er и Ariely през 2006 г., ще изберете първия вариант, безплатния вариант. Икономически обаче това няма никакъв смисъл. Когато го погледнете, можете да видите, че ваучерът за подарък от 20 лева всъщност е с по-добра стойност: наистина получавате ваучер за подарък от 13 лева безплатно. Това обаче се прикрива от начина, по който са формулирани офертите. Думата „безплатно“ просто разтърсва цялата рационалност от нас.
Сега сравнете тези две оферти и решете кое предпочитате:
* Ваучер за подарък от 10 лева за 1 лев
* Ваучер за подарък от 20 лева за 8 лев
Ако сте като повечето хора (64%) в проучването на Shampan‘er и Ariely, ще изберете ваучера за подарък от 20 лева.
Забележете, че този път цената на всеки сертификат за подарък е увеличена само с 1 лев. Ваучерът за подарък от 10 лева е преминал от 0 лева на 1 лев, а ваучерът за подарък от 20 лева е преминал от 7 лева на 8 лева. И все пак без думата „безплатно“, повечето хора внезапно осъзнават, че сделката от 20 лева е по-добра.
Така че, имайки предвид съблазнителната сила, която думата „безплатно“ притежава в ума ви, може да решите, че предпочитате да платите малка сума за по-голям подарък.
Въпрос
Според текста какъв ефект има думата „безплатно“ върху способността на потребителите да вземат решения?
A Това им пречи да вземат решения.
B Забавя вземането на решения.
C Прави решенията им по-обмислени.
D Прави решенията им по-малко обмислени.
Правилният отговор е:
D - Това прави техните решения по-малко обмислени.
Въпрос по математика от 2-ро ниво:
Безплатни билети
Една радиостанция има 10 безплатни билета за концерт за раздаване.
Всеки слушател може да изпрати един имейл с искане за билет.
Получени са имейли от 1200 слушатели.
След това имейлите се избират на случаен принцип един по един, докато всички билети бъдат раздадени.
Вапрос
Първите 9 билета са раздадени.
Имейлът на Джон не е избран.
Какъв е шансът на Джон да спечели последния билет?
Шансът на Джон = 1 към колко?
Правилният отговор е:
1191 или 1 делено 1191
Б.а. Фил Бъджел благодари на Петранка Кирилова-Хаджийска за превода на този доклад на български език.
Д-р Фил БЪДЖЪЛ