Изложбата “Аспекти на Балканската история от XIX век в творчеството на Луи Дюпре“ беше открита в Софийския университет

Изложбата “Аспекти на Балканската история от XIX век в творчеството на Луи Дюпре“ беше открита в Централното фоайе в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя е част от многостранната дейност на фондацията “Солей“, насочена към съхранение на най-добрите традиции, свързани с отразяване на влиянието на Международната франкофония, съобщиха от пресцентъра на висшето училище.
Събитието беше открито от Александрина Исайлова от фондацията “Солей“. Тя посочи, че изложбата включва петнадесет цветни гравюри на френския художник и гравьор Луи Дюпре. Тези творби са част от колекцията Йоанис Трикоглу на Централната библиотека на университета "Аристотел" в град Солун.
По думите на Исайлова това е безценна съкровищница на богатство за учене, богатство за извори на историята, богатство за истината на историята, защото това, което са изворите на историята е истината.
Заместник-ректорът на Софийския университет проф. Соня Милева поздрави всички от свое, и от името на ректора - проф. Георги Вълчев. Тя посочи, че изложбата е възможност за пореден път да се покаже доброто партньорство между СУ, фондацията “Солей“, приятели и съмишленици франкофони.
Проф. Милева изрази вълнението си от възможността българите да се докоснат до тази изложба. Тя изрази надеждата си експозицията да повдигне много въпроси и интересни дискусии, защото историята и миналото са това, което трябва да познаваме, съхраняваме и което да бъде отправна точка за решаване на днешните проблеми.
Посланикът на Република Гърция у нас Алексиос Мариос Либеропулос също изказа вълнението си от откриването на изложбата. Той благодари на Софийския университет за домакинството и на всички, участвали в нейната подготовка и реализация.
Кураторът на изложбата Сарагьотис от университета "Аристотел" в Солун представи накратко произведенията и биографията на Луи Дюпре.
Колекцията Йоанис Трикоглу е приета като дарение за университета “Аристотел” в Солун през 1863 г. Наследниците на Йоанис даряват 14 012 ценни книги, 3500 произведения на изкуството - медни гравюри, картини, литографии, документи и брошури, археологически находки, както и личния му архив, който е каталогизиран и частично дигитализиран.
Самият дарител Йоанис Трикоглу има интересна съдба. Той е второ поколение грък от Египет и много заможен търговец. Роден е на 24 януари 1888 г. в Александрия, умира в Атина през 1966 г. Бил е активен член на гръцката общност в Кайро от 1947 г. до 1957 г., отбелязват от СУ.
Колекцията му е изключителна, защото дава информация за важен период от балканската история. Част от нея се използва в непосредствения учебен процес на студентите, които имат възможност да черпят информация от оригинални исторически източници.
Луи Дюпре е роден на 9 януари 1789 г. във Версай и умира в Париж през 1837 г. Той е виден френски художник, литограф и писател, който пътува из земите на Османската империя и рисува много картини от земите на Албания, Гърция, Армения и др., които реално пресъздават атмосферата по онова време. От особена важност е неговото посещение в Гърция, което се осъществява в навечерието на Гръцкото въстание за независимост – от 1821 г.  до 1832 г., което довежда до гръцката победа и създаване на Първата гръцка република и държавата наследник, Кралство Гърция.