Безмилостните трафиканти на хора, които вземат от отчаяните мигранти по 1300 британски лири (около 1800 евро), за да ги прекарат през Средиземно море до Европа, разделят пътниците според тяхната раса и заключват африканците под палубата, пише британският в. „Индипендънт“, като се позовава на свидетелски разкази.

Над 1700 души, предприели опасното пътуване, са загинали само през последната седмица, а оцелели разказват за невъобразими ужаси на корабите, включително глад, побои и убийства и как мигрантите от африкански страни на юг от Сахара често са държани под палубата, лишени от вода и слънчева светлина.

След пристигането си на италианския остров Лампедуза, младеж от Сомалия разказва, че негов приятел е бил изхвърлен в морето заедно с други пътници.

„Либийците, които ме доведоха в Италия, не са хора (...)

Те говорят с оръжието, не с думи... изхвърлиха осем нигерийци в морето (...) Изхвърлиха и моя приятел в морето. Всички се удавиха“, разказва той. Момчето било набутано под палубата, където нямало прозорци. „Те не ни даваха вода, иначе щеше да ни се ходи до тоалетна (...) На кораба няма тоалетна. Ако си болен или отидеш на по-горно ниво, за да подишаш въздух, трафикантите ще те застрелят“, разказа то. Младежът оцелял при пътуването заедно с още 400 души.

17-годишният Ибрахим от Сомалия също бил натикан под палубата. „В моя кораб имаше около 150 души“, казва той.

„Сомалийците бяха пратени на най-долното ниво,

а хората от останалите националности можеха да отидат на най-горното ниво“, добавя Ибрахим.

17-годишният палестинец Юсуф, който стигнал до Италия през февруари, след като избягал от Газа, казва, че бил сложен на по-горно ниво с други хора от Близкия изток. „В кораба бяха около 250 души, той имаше две нива и някои африканци бяха настанени долу“, разказва Юсуф.

„Трафикантите имаха оръжия и ако говориш, казваха, че ще те хвърлят през борда или ще те застрелят. Те винаги ни заплашваха с оръжията си“, спомня си момчето.

Говорителка на организацията „Спасете децата“, която работи с оцелели мигранти, споделя, че

много от тях разказват сходни истории за разделяне на различни раси, при което хората с по-светла кожа, изглежда, получават малко по-добро отношение.

„Това, което чуваме от множество мигранти, пристигащи в Италия, е, че отношението към мигрантите от африканските страни често е по-лошо, отколкото към пътниците от Близкия изток или Азия“, казва тя. „Те често са принуждавани да стоят в трюма, където има по-голяма опасност да се удавят, ако корабът се преобърне, и могат да се разболеят от вдишването на горивните изпарения“, заяви говорителката.

„Това отчасти е така, защото африканските мигранти – често от страни като Еритрея и Сомалия, не могат да платят колкото другите, и отчасти просто заради расизъм от страна на хората, извършващи незаконното превозване“, каза тя.

През юли миналата година

стотина мигранти бяха избити от трафиканти, след като се опитали да избягат от заключен трюм,

когато от двигателя на кораба се разнесли изпарения. След като отровният газ се разпространил под палубата, започнала паника и пътниците успели със сила да отворят вратата. Там обаче били посрещнати от въоръжени с ножове трафиканти, които се нахвърлили върху пътниците, намушкали произволно близо 60 от тях и ги хвърлили през борда, припомня „Индипендънт“. Предполага се, че други около 50 са били хвърлени направо в морето, за да се удавят. Още 18 мигранти бяха намерени мъртви в корпуса, задушени от изпаренията.

Оцелелите, които бяха свалени от кораба от италианските и малтийските власти, бяха описани предимно като сирийци, а в съобщенията тогава се казваше, че мъртвите мигранти били „африканци“. Петимата мъже, арестувани за убийствата, бяха от Саудитска Арабия, Сирия, окупираните палестински територии и Мароко.

Много от близо 900-те мигранти, издавили се след преобръщането на плаващ от Либия кораб в неделя, също били заключени под палубата, разказва оцелял. 32-годишният бангладешец казва, че

оживял само защото бил на по-горно ниво на плавателния съд.

„Аз и другите успяхме да оцелеем, защото бяхме отвън, но много от другите останаха затворени в трюма на кораба, защото трафикантите ги бяха заключили вътре и те свършиха на дъното на морето“, разказва мъжът.

Властите, които повдигнаха на тунизийския капитан обвинения в масово убийство по непредпазливост, не казаха как са били разделени тези мигранти, но смятат, че паническите опити за бягство след сблъскването на плавателния съд с товарен кораб са съдействали за преобръщането му.

Бедствието стана в момент, когато се отправят призиви за действие заради нарастващия брой жертви по време на пътувания към Италия, при които само през последната седмица са загинали близо 1700 бежанци.

Кризата наложи свикването на извънредна среща на върха на лидерите от Европейския съюз за вземане на сериозни мерки срещу контрабандата на хора и подпомагане на спасителните мисии на Италия.