Не се допуска продажбата на очила за корекция на зрението извън оптиките. Контролът по изпълнението на тези изисквания се осъществява от регионалните здравни инспекции.

Това съобщиха от Комисията за защита на потребителите (КЗП) по Закона за достъп до обществена информация.

Обектите за производство и търговия на едро с лекарствени продукти и медицински изделия, аптеки, дрогерии и оптики попадат под Закона за здравето, а Комисията за защита на потребителите не е компетентен орган по него. В КЗП на постъпвали единични сигнали и жалби относно фалшиви очила с диоптри и от комисията са ги препратили по компетентност на регионалните здравни служби. С Наредба 19 от 27.08.2008 г. за устройството и дейността на оптиките и здравните изисквания към тях се определя устройството и дейността на оптиките и здравните изисквания към тях. Оптиките са организационно обособени структури, в които се осъществява здравна консултация по проблемите на зрението, предприемане на мерки за корекция на зрението, предписани от лекар, изработка на очила, ремонт и корекция на рамки, както и продажба на очила и материали за очна оптика. Изработването и продажбата на очила и материали за очна техника се извършват от лице с придобита професионална квалификация по специалността "техник по очна оптика, "оптик – оптометрист".

Запитването на БГНЕС към КЗП бе свързано със случаи на продажба на очила за по 7 лв. по сергии, дори и в оптика на Женския пазар в столицата. Според д-р Алек Топов, началник-отделение по Офталмология на МБАЛ "Токуда Болница София" много от очилата на пазара са опасни за здравето.

По принцип в оптиките се прави съобразяване с рецептата, която е изписана на пациента. При продуктите, които са на пазара обаче, при повечето от тях не пише каква е дистанцията между двете стъкла. Това е един сериозен проблем, защото пациентът например знае, че има нужда от очила с два или три диоптъра, купува си очила с такива диоптри, а се оказва, че като ги сложи, го боли глава много. Това се получава точно поради несъобразената междузенична дистанция. Това е един от основните проблеми. Като друг голям проблем офталмологът посочи, че на пазара редовно липсва информация за това продуктите къде са произведени, няма UV –защита на стъклата при слънчевите очила. Има изключително евтини продукти, които се продават на пазара, защото има очила, които човек може да си купи от 5 до 10 лв., което не е най-добре. В повечето случаите такива очила са изключително некачествени продукти, които много бързо се чупят, каза още доктор Топов. Друг проблем за тези очила, които се продават по този начин е, посочи той, е, че невинаги можем да знаем точният диоптър какъв е. Много често в около 30-40% от моите пациенти има разлики между диоптрите между едното и другото око. Докато тези очила, които се продават по този начин, обикновено двете стъкла са с един и същи диоптър. Това също може да доведе до главоболие. Освен това при такива очила има и опасност от алергия. Много често алергията започва в етапа на контакт на самите рамки върху носа и по главата, в зоната около ушите и над скулите може да се появи контактен дерматит, каза още доктор Топов.

Преди да се свърже с КЗП БГНЕС се свърза с Министерството на здравеопазването, които ни прехвърлиха към Изпълнителна агенция "Медицински одит", които от своя страна ни казаха, че с фалшивите очила се занимават от КЗП и от Столична община.